609591-2022 - ResultRomania-Arad: Ring road construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
”Proiectare și execuție aferente obiectivului de investiţii Varianta Ocolitoare a Municipiului Arad-Est”
Reference number: 3519941_2022_PAAPD1348158
II.1.2.
Main CPV code
45233122 Ring road construction work
II.1.4.
Short description
I. Elaborarea documentaţiilor tehnico-economice, faza PTh:
- Realizarea proiectului pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire (P.A.C.) și a Proiectului de Organizare a Execuției Lucrărilor (P.O.E.), inclusiv obținerea tuturor avizelor precum și depunerea documentației la avizator. Proiect Tehnic de Execuție (PTE), ținând cont de aplicabilitatea în totalitate a legislației în vigoare (norme, normative, legislație, etc);
- Asistență tehnică permanentă pe întreaga perioadă de derulare a lucrărilor, la solicitarea constructorului / beneficiarului sau a dirigintelui de șantier, din partea proiectantului (pe perioada de execuție a lucrărilor și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuție, avizat de către Inspectoratul de Stat în Construcții);
- Susținerea proiectului tehnic în fața verificatorului tehnic de proiecte și realizarea de modificări dacă este cazul la cererea acestuia (verificatorului) de câte ori este necesar;
Serviciile vor fi prestate în strânsă colaborare cu Beneficiarul.
Beneficiarul va asigura verificarea proiectului tehnic prin verificatori atestați potrivit prevederilor Legii nr. 10/1995, cu modificările și completările ulterioare.
II. Execuţie lucrări aferente realizării investiţiei şi UE (urmărirea execuţiei lucrărilor):
- Execuția lucrărilor aferente realizării investiției
- Asistență tehnică permanentă pe întreaga perioadă de derulare a lucrărilor, la solicitarea constructorului / beneficiarului sau a dirigintelui de șantier, din partea proiectantului (pe perioada de execuție a lucrărilor și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuție, avizat de către Inspectoratul de Stat în Construcții).
Obiectivul major al proiectului: realizarea investiției propuse va asigura legătura între două drumuri naționale: DN 69 și DN 7
Obiectivele generale preconizate a fi atinse prin realizarea investiţiei sunt:
 Reducerea duratei de transport;
 Creșterea confortului și siguranței în trafic;
 Dezvoltarea zonelor pe care le va deservi calea de comunicație;
 Reducerea costurilor de întreținere și reparație a vehiculelor;
 Îmbunătățirea condițiilor de mediu;
 Reducerea numărului de accidente;
 Reducerea semnificativă a poluării mediului prin reducerea noxelor și a zgomotului;
 Sporirea vitezei de parcurs și implicit a timpului aferent transportului de mărfuri și călători;
 Reducerea uzurii mijloacelor de transport;
 Îmbunătățirea accesabilității și mobilității populației, a bunurilor și serviciilor, care va stimula o dezvoltare economică durabilă;
 Crearea de noi locuri de muncă atât pe perioada lucrărilor, cât și ulterior, în cazul în care atracțiile turistice din zonă vor fi puse în evidență.
Durata totală estimată a contractului de lucrări este de 24 luni, din care:
- 6 luni prestarea serviciilor de proiectare, din care 5 luni serviciile de proiectare si 1 luna aprobare de catre supervizor si beneficiar a documentatie;
- 18 luni execuție lucrări
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016,cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor conf. Art. 161 din Lg 98/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221110 Bridge construction work, 45234140 Level crossing construction works, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71322300 Bridge-design services
II.2.4.
Description of the procurement
- Realizarea proiectului pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire (P.A.C.) și a Proiectului de Organizare a Execuției Lucrărilor (P.O.E.), inclusiv obținerea tuturor avizelor precum și depunerea documentației la avizator.
- Proiect Tehnic de Execuție (PTE), ținând cont de aplicabilitatea în totalitate a legislației în vigoare (norme, normative, legislație, etc);
- 6 luni prestarea serviciilor de proiectare, din care 5 luni serviciile de proiectare si 1 luna aprobare de catre supervizor si beneficiar a documentatie;;