616192-2026 - Competition
Poland – Refuse and waste related services – Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy na lata 2027-2028
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy na lata 2027-2028
Description: Przedmiotem zamówienia jest odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy na lata 2027- 2028, w sposób zapewniający osiągnięcie odpowiednich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2025 r. poz. 733), zapisami Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego oraz przepisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Chełm.
Internal identifier: ROŚ.271.1.1.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: 1. Zamawiający informuje, iż na podstawie art. 139 ust. 1 ustawy Pzp może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie dokonać kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 2. Zamawiający stosownie do art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, określa obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących następujące czynności w zakresie realizacji zamówienia: - koordynowanie zadań Wykonawcy w zakresie realizacji zamówienia a w szczególności nadzór nad właściwą realizacją usługi, - obsługa bieżących zgłoszeń mieszkańców, w szczególności bieżąca aktualizacja wykazu obsługiwanych nieruchomości oraz pojemników, sporządzanie sprawozdań oraz rozliczeń, - kierowanie i obsługa pojazdów specjalistycznych służących do wykonania przedmiotu zamówienia (obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, gdy prace te będą wykonywane będą samodzielnie i osobiście przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w postaci samozatrudnienia jako podwykonawcy) 3. Szczegółowy sposób dokumentowania zatrudnienia ww. osób, uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez Wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 95 ust. 1 ustawy Pzp oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań, rodzaju czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez Wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia zawarte są w Projekcie Umowy. 4. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego komunikacja między Zamawiającym, a Wykonawcami odbywa się przy użyciu Platformy e-Zamówienia, która jest dostępna pod adresem: https://ezamowienia.gov.pl. 5. Maksymalny rozmiar plików przesyłanych za pośrednictwem „Formularzy do komunikacji” wynosi 150 MB (wielkość ta dotyczy plików przesyłanych jako załączniki do jednego formularza). 6. Minimalne wymagania techniczne dotyczące sprzętu używanego w celu korzystania z usług Platformy e-Zamówienia oraz informacje dotyczące specyfikacji połączenia określa § 12 Regulamin Platformy e-Zamówienia, a mianowicie: 6.1. W celu prawidłowego korzystania z usług Platformy e-Zamówienia wymagany jest: a) Komputer PC: - parametry minimum: Intel Core2 Duo, 2 GB RAM, HD, - zainstalowany jeden z poniższych systemów operacyjnych: MS Windows 7 lub nowszy, OSX/Mac OS 10.10, Ubuntu 14.04, - zainstalowana jedna z poniższych przeglądarek: Chrome 66.0 lub nowsza, Firefox 59.0 lub nowszy, Safari 11.1 lub nowsza, Edge 14.0 i nowsze, albo b) Tablet/Telefon: - parametry minimum: 4 rdzenie procesora, 2GB RAM, Android 6.0 Marshmallow, iOS 10.3, - przeglądarka Chrome 61 lub nowsza, 6.2. Dla skorzystania z pełnej funkcjonalności może być konieczne włączenie w przeglądarce obsługi protokołu bezpiecznej transmisji danych SSL, obsługi Java Script oraz cookies; 6.3 Specyfikacja połączenia, formatu przesyłanych danych oraz kodowania i oznaczania czasu odbioru danych: a) specyfikacja połączenia – formularze udostępnione są za pomocą protokołu TLS 1.2, b) format danych oraz kodowanie: formularze dostępne są w formacie HTML z kodowaniem UTF-8, c) oznaczenia czasu odbioru danych: wszelkie operacje opierają się o czas serwera i dane zapisywane są z dokładnością co do sekundy. 7. Szczegółowe informacje o środkach komunikacji elektronicznej zawiera Rozdział 11 SWZ. 8. Ofertę składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej w formatach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2025 r. poz.1703 ze zm.), z zastrzeżeniem formatów, o których mowa w art. 66 ust. 1 ustawy Pzp, z uwzględnieniem rodzaju przekazywanych danych. Zamawiający preferuje w szczególności następujące formaty przesłanych danych: .pdf, .docx, zip. (zamawiający dopuszcza także format RAR). 9. Szczegółowe informacje dotyczące RODO zawiera Rozdział 22 SWZ. 10. Zamawiający nie wymaga wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 11. Zamawiający nie wymaga w niniejszym postępowaniu przedmiotowych środków dowodowych. 12. Szczegółowe warunki dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są określone w SWZ, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu zamówienia, warunków postępowania o udzielenie zamówienia (pełny opis procedury), warunków uczestnictwa wykonawców w postępowaniu, kryteriów oceny ofert oraz wszelkie informacje potrzebne do prawidłowego sporządzenia i złożenia oferty przez wykonawców. SWZ dostępna jest na stronie internetowej prowadzonego postępowania, o której mowa w pkt. 1.2 SWZ. 13. Numeracja przywołana w pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu wynika z numeracji przyjętej w SWZ.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy na lata 2027- 2028, w sposób zapewniający osiągnięcie odpowiednich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2025 r. poz. 733), zapisami Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego oraz przepisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Chełm, a w szczególności: 1) odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych bez względu na występujące warunki atmosferyczne z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie gminy Chełm w tym: zaopatrywanie nieruchomości w worki do odbioru odpadów komunalnych, wymiana worków na stojakach na przystankach i parkingach, odbiór i zagospodarowanie odpadów z imprez o charakterze masowym i dzikich wysypisk odpadów, 2) odbiór, transport i zagospodarowanie tekstyliów i odzieży oraz odpadów budowlanych tj. styropian, wełna mineralna ze stacjonarnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (zwanym dalej PSZOK) w Depułtycze Królewskie-Kolonia 86 prowadzonego przez Gminę Chełm 2. Usługa będzie realizowana w zakresie podstawowym jako odbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz z PSZOK przez cały okres objęty zamówieniem, w szacowanej ilości 6600 Mg. 3. Stosownie do treści art. 433 pkt. 4 ustawy Pzp, Zamawiający informuje, że minimalna wartość świadczenia dla zakresu podstawowego wynosi 70% wynagrodzenia umownego brutto wskazanego w § 4 ust. 2 pkt 1) Projektu umowy. 4. Zakres i sposób realizacji przedmiotu zamówienia określa (Załącznik Nr 1 do SWZ) – Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia (SOPZ) oraz Projekt umowy stanowiący (Załącznik Nr 2 do SWZ).
Additional classification (cpv): 90511000 Refuse collection services, 90512000 Refuse transport services, 90513100 Household-refuse disposal services, 90533000 Waste-tip management services
Options:
Description of the options: 1. Prawo opcji. 1) Zamawiający zastrzega sobie możliwość skorzystania w całości lub w części z prawa opcji, tj. prawa do zlecenia Wykonawcy usługi w zakresie objętym prawem opcji - dodatkowych 3300 Mg odpadów komunalnych do odebrania od właścicieli nieruchomości oraz z PSZOK przez cały okres objęty zamówieniem, w przypadku, gdy będzie to leżeć w interesie w Zamawiającego i wynikać z jego bieżących potrzeb (zwiększonej ilości odpadów oddanych do odbioru przez mieszkańców) – po zrealizowaniu zakresu podstawowego zamówienia. 2) Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. 3) Jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji obowiązkiem umownym Wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym wykorzystywanym prawem opcji. 4) Skorzystanie z prawa opcji nie wymaga zmiany umowy. 5) O skorzystaniu z prawa opcji Zamawiający poinformuje Wykonawcę odrębnym oświadczeniem w formie pisemnej lub elektronicznej. 6) Zasady rozliczeń świadczenia objętego prawem opcji wskazano w § 4 ust. 2 pkt 2 i 3 Projektu umowy – Załącznik Nr 2 do SWZ. 2. Wznowienie. 1) Zamawiający przewiduje możliwość jednego 12 miesięcznego wznowienia Umowy. 2) W przypadku korzystania przez Zamawiającego ze wznowienia Umowy, Zamawiający poinformuje o tym pisemnie w formie jednostronnego oświadczenia Wykonawcę, w terminie do 15.08. 2028 r. 3) W przypadku niepoinformowania Wykonawcy w terminie opisanym w ust. 2, należy traktować, że Zamawiający nie będzie korzystał ze wznowienia zamówienia. 4) Wznowienie postępowania lub realizacji umowy obejmuje również możliwość zastosowania prawa opcji, a nie ogranicza się wyłącznie do jej zakresu podstawowego. 5) Szczegóły dotyczące wznowienia zawarto w § 2a Projektu umowy – Załącznik Nr 2 do SWZ.