2. Procedure
Procedure
Title: Kelan merkkipäivälahjakortit
Description: Kela (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia Kelan merkkipäivälahjakorttien hankinnasta Kelan toimihenkilöille. Kilpailutuksessa valitaan yksi toimittaja, joka vastaa sähköisten ja paperisten merkkipäivälahjakorttien toimittamisesta sekä ylläpitää sähköistä lahjakorttiportaalia. Portaalin kautta lahjakortin saajat voivat valita itselleen sopivan lahjakortin toimittajan tarjoamasta lahjakorttivalikoimasta. Sopimuskausi on kolme (3) vuotta. Tilaajalla on oikeus jatkaa sopimusta yhdellä (1) vuodella ajalle 1.2.2030 - 31.1.2031. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Internal identifier: KELA/4541/2026, 6/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintayksikkö avaa tarjoukset. 2. Hankintayksikkö arvioi tarjoajien ESPD-lomakkeella antamien tietojen perusteella alustavana näyttönä, koskeeko tarjoajia hankintalain 80 § ja 81 §:n mukainen poissulkemisperuste ja täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset. 3. Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden eli, että tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen. Tarjouksen ja tarjottujen palvelujen on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden sisällön mukaisia. Kela varaa oikeuden tarkistaa kaikilta tarjoajilta mm. mahdolliset kirjoitus-, lasku- yms. virheet. Lisäksi Kela varaa oikeuden tarkastaa ristiriitaiset tiedot. Tarkastamisella ei kuitenkaan anneta tarjoajille mahdollisuutta parantaa tarjoustaan. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia edellyttäen, että tarjouksen tarjouspyynnön vastaisuus vaarantaa tarjoajien tasapuolisen kohtelun tarjousten vertailussa. 4. Hankintayksikkö vertailee soveltuvuusvaatimukset täyttävien tarjoajien tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset tarjouspyynnössä ilmoitettujen vertailuperusteiden mukaisesti. 5. Hankintayksikkö pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset. 6. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen sähköisesti tiedoksi kaikille tarjoajille. 7. Hankintayksikkö solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. 8. Hankintayksikkö julkaisee jälki-ilmoituksen hankintamenettelyn tuloksesta. Vaihtoehtoisia tarjouksia, ehdollisia tarjouksia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjoaja ei voi yksipuolisesti perua tarjoustaan tarjousten jättämiselle ilmoitetun määräajan jälkeen. Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava suomen kielellä. Hankintayksikkö ei maksa tarjoajille mitään korvauksia hankintamenettelyyn osallistumisesta tai tarjouksen tekemisestä.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 98390000 Other services
5. Lot
Lot: LOT-0000