2. Procedure
Procedure
Title: Υποδομές εξυπηρέτησης ΑμεΑ σε παραλίες Νάξου και Δονούσας
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια και εγκατάσταση μη μόνιμων υποδομών που θα αφορούν την ψυχαγωγία και την άθληση ατόμων με κινητικές αναπηρίες ή περιορισμένης κινητικότητας (ηλικιωμένοι, εγκυμονούσες γυναίκες, άτομα με σκλήρυνση κατά πλάκας, κ.λπ.) σε έξι Παραλίες του Δήμου μας. Στοχεύει στη βελτίωση και τροποποίηση της προσβασιμότητας στις παραλίες αυτές, ώστε να εξασφαλίζεται η ασφαλής και εύκολη πρόσβαση από όλους τους επισκέπτες. Η προμήθεια αποσκοπεί στην αξιοποίηση των αναπτυξιακών προοπτικών που παρουσιάζει το παραλιακό μέτωπο του Δήμου μας και έχει ως στόχο: - Τη συμβολή στην ανάπτυξη τουρισμού ειδικών απαιτήσεων στις παραθαλάσσιες περιοχές του Δήμου, και - Την προσέλκυση επισκεπτών-ατόμων με αναπηρίες, καθώς και άλλων κατηγοριών εμποδιζόμενων ατόμων. Η σχεδιαζόμενη παρέμβαση πρόκειται να διευκολύνει την πρόσβαση στις εξής έξι παραλίες του Δήμου μας: α) Άγιος Γεώργιος της νήσου Νάξου, β) Αμίτης της νήσου Νάξου, γ) Αμπραμ της νήσου Νάξου, δ) Απόλλωνας της νήσου Νάξου, 5) Μουτσούνα της νήσου Νάξου, 6) Σταυρός της νήσου Δονούσας. Οι παραλίες αυτές επιλέχθηκαν λαμβάνοντας υπόψη τα εξής κριτήρια: ▪Την εξυπηρέτηση των επισκεπτών (πρόκειται για πολυσύχναστες παραλίες), ▪Τα χαρακτηριστικά των ακτών (το πλάτος της παραλίας και ο χώρος είναι κατάλληλος για την εγκατάσταση και λειτουργία της υποδομής), ▪Την ελεύθερη πρόσβαση (πρόκειται για παραλίες με ελεύθερη πρόσβαση σε όλους του πολίτες). ▪Την οργάνωση των παραλιών για τη λειτουργία και εποπτεία του εξοπλισμού. ▪Την κοντινή απόσταση με άλλες τουριστικές υποδομές, όπως θερμές πηγές και ιαματικά λουτρά, που αποτελούν πόλο έλξης επισκεπτών μεγαλύτερης ηλικίας.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33196200 Devices for the disabled
Additional classification (cpv): 34953000 Access ramps, 51500000 Installation services of machinery and equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001