616943-2026 - Competition
Sweden – Gravel, sand, crushed stone and aggregates – Grus, sand, vägsalt, krossmaterial, jordprodukter och dressand
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Grus, sand, vägsalt, krossmaterial, jordprodukter och dressand
Description: Kungsbacka kommun bjuder in till att lämna anbud i upphandling avseende grus, sand, vägsalt, krossmaterial, jordprodukter och dressand. Uppdraget omfattar både leveranser och avhämtning av ovan nämnda material. Syftet med upphandlingen är att säkerställa ett tryggt, kvalitativt och kostnadseffektivt avtal som garanterar tillgång till rätt material i rätt tid.
Internal identifier: 2026-00100
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 14210000 Gravel, sand, crushed stone and aggregates
Additional classification (cpv): 14000000 Mining, basic metals and related products, 14211000 Sand, 14212110 Pebbles, 14212210 Sand-gravel mix, 14212400 Soil
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Generell del
Description: Kungsbacka kommun bjuder in till att lämna anbud i upphandling avseende grus, sand, vägsalt, krossmaterial, jordprodukter och dressand. Uppdraget omfattar både leveranser och avhämtning av ovan nämnda material. Uppdraget innefattar även vissa mindre tilläggstjänster kopplade till materialhanteringen, såsom enklare spridningsarbeten (t.ex. spridning av väggrus) när det är lämpligt. Dessa tjänster utgör en begränsad del av behovet. Upphandlingen ska uppfylla Kommunens behov av olika fraktioner grus, sand, vägsalt, krossmaterial, jordprodukter och dressand. Syftet med upphandlingen är att säkerställa ett tryggt, kvalitativt och kostnadseffektivt avtal som garanterar tillgång till rätt material i rätt tid.
Internal identifier: 1870213-0
Additional classification (cpv): 14212000 Granules, chippings, stone powder, pebbles, gravel, broken and crushed stone, stone mixtures, sand-gravel mixtures and other aggregates, 14212110 Pebbles, 14212200 Aggregates, 14212210 Sand-gravel mix, 14212400 Soil
Lot: LOT-0002
Title: Delområde A - Leverans och avhämtning av sand, vägsalt och jordprodukter
Internal identifier: 1870257-1
Main classification (cpv): 14200000 Sand and clay
Lot: LOT-0003
Title: Delområde B - Leverans och avhämtning av dressand
Internal identifier: 1870258-2
Main classification (cpv): 14211000 Sand
Lot: LOT-0004
Title: Delområde C - Avhämtning av grus och krossmaterial
Internal identifier: 1886280-3
Lot: LOT-0005
Title: Delområde D - Leverans av grus och krossmaterial
Internal identifier: 1886281-4
See the notice on TED website
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: 2026-00100
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 14210000 Grava, arena, piedras machacadas y agregados
Clasificación adicional (cpv): 14000000 Productos de la minería, de metales de base y productos afines, 14211000 Arena, 14212110 Grava, 14212210 Mezcla arena-grava, 14212400 Suelo
5. Lote
Lote: LOT-0001
Título: Generell del
Identificador interno: 1870213-0
Clasificación adicional (cpv): 14212000 Gránulos, gravilla, polvo de piedra, guijarros, grava, piedras partidas y machacadas, mezclas de piedra, mezclas arena-grava y demás agregados, 14212110 Grava, 14212200 Agregados, 14212210 Mezcla arena-grava, 14212400 Suelo
Lote: LOT-0002
Identificador interno: 1870257-1
Clasificación principal (cpv): 14200000 Arena y arcilla
Lote: LOT-0003
Identificador interno: 1870258-2
Clasificación principal (cpv): 14211000 Arena
Lote: LOT-0004
Identificador interno: 1886280-3
Lote: LOT-0005
Identificador interno: 1886281-4