See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Uusintakilpailutus: Pehmopaperit 2026 - 2028 (2030)
Description: Pohjois-Karjalan hankintatoimi pyytää antamaan tarjouksen Pehmopapereista sopimuskaudelle 1.10.2026 - 30.4.2028. Hankintasopimus voi jatkua kahdella (2) yhden (1) vuoden optiolla ajalle 1.5.2028 - 30.4.2029 ja 1.5.2029 - 30.4.2030. Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi on kokonaisuudessaan suomenkielinen. Tavaran tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta.
Internal identifier: 626804
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Edeltävä kilpailutus keskeytettiin. Tässä vain pieniä muutoksia aiempaan.
Main features of the procedure: Hankintayksikkö kohtelee hankintamenettelyn osallistujia ja muita toimittajia tasapuolisesti ja syrjimättömästi sekä toimii avoimesti ja suhteellisuuden vaatimukset huomioon ottaen. Hankintamenettelyn kulku Hankintailmoitus julkaistaan avoimesti HILMA-ilmoituskanavassa ja se on avoinna kohtuulliseksi katsotun määräajan. Menettely on sähköinen kaikilta osa-alueiltaan. Tarjousaikana on mahdollista esittää lisätietokysymyksiä sille rajatulla ajalla sähköisen toimittajaportaalin (tarjouspalvelu.fi/jns) kautta. Tarjousajan päättymisen jälkeen tarjoukset avataan ja vertaillaan. Hankintayksikkö voi pyytää tarjoajaa määräajassa toimittamaan, lisäämään, selventämään tai täydentämään puutteellisia tai virheellisiä tietoja ja asiakirjoja. Tarjouspyyntöä vastaamattomat tarjoukset suljetaan vertailusta. Hankintayksikkö voi siirtyä EU-kynnysarvon ylittävän neuvottelumenettelyn kaltaiseen neuvotteluun, jos avoimessa tai rajoitetussa menettelyssä on saatu vain tarjouksia, jotka eivät vastaa tarjouspyyntöä, tai jos tarjouksia ei voida hyväksyä. Neuvottelumenettelyyn otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät 79–92 §:n mukaisesti asetetut vähimmäisedellytykset ja jotka ovat edeltävässä menettelyssä tehneet tarjousmenettelyn muotovaatimusten mukaisen tarjouksen. Hankintaan sovelletaan hankintalain 96 §:ä (poikkeuksellisen alhaiset tarjoukset). Hankinnasta tehdään päätös. Päätöksessä ilmoitetaan valinta ja valinnan perustelut.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33760000 Toilet paper, handkerchiefs, hand towels and serviettes
5. Lot
Lot: LOT-0000