See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Δημιουργία Μουσείου Ανθρωπίνου Σώματος
Description: Αντικείμενο της παρούσας αποτελεί η δημιουργία Μουσείου για το ανθρώπινο σώμα. Το Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος θα βρίσκεται στην Περιφέρεια Θεσσαλίας στον Δήμο Τρικκαίων και θα είναι ένα πρωτοποριακό έργο που συνδυάζει την επιστήμη, την τέχνη και την εκπαίδευση σε έναν πολυδιάστατο χώρο. Μέσα από σύγχρονα εκθεσιακά περιβάλλοντα και τεχνολογίες αιχμής, θα προσφέρει μοναδικές εμπειρίες μάθησης και διάδρασης στους επισκέπτες. Το Μουσείο θα περιλαμβάνει Εκθεσιακούς και Εκπαιδευτικούς Χώρους, Χώρους Άθλησης και Εξυπηρέτησης Επισκεπτών & Υποστηρικτικούς και Διοικητικούς Χώρους. Ένα πρωτοποριακό νέο μουσείο αφιερωμένο στο ανθρώπινο σώμα φιλοδοξεί να επαναπροσδιορίσει τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας. Το Μουσείο σχεδιάζεται ως κέντρο βιωματικής μάθησης που θα προσφέρει γνώσεις και έμπνευση στο κοινό κάθε ηλικίας μέσα από έναν καινοτόμο συνδυασμό ψυχαγωγικής μάθησης, αφήγησης συναρπαστικών ιστοριών και εφαρμογών τεχνολογίας αιχμής. Οι βασικοί στόχοι του είναι να ενισχύσει τη δημόσια κατανόηση του ανθρώπινου σώματος, να καλλιεργήσει την επιστημονική περιέργεια και να προάγει τον θαυμασμό και τον σεβασμό προς την πολυπλοκότητα της ζωής. Απευθύνεται σε οικογένειες, την εκπαιδευτική κοινότητα, δια βίου «μαθητές» και εν γένει λάτρεις της υγείας και της φροντίδας του σώματος, λειτουργώντας ως ένας δυναμικός κόμβος συνάντησης της επιστήμης με την καθημερινή ζωή, τη φιλοσοφία, την τέχνη, το θαύμα της ζωής! Οι επισκέπτες του νέου μουσείου θα ακολουθήσουν μια μοναδική θεματική διαδρομή μέσα από οκτώ (8) εκθεσιακές ενότητες. Συγκεκριμένα: 1. Εισαγωγή Καλώς ορίσατε στο Μουσείο του Ανθρώπινου Σώματος! Τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος; 2. Κυρίως θέμα 1. Κέντρο ελέγχου 2. Μάθημα Ανατομίας 3. Ζούνε ανάμεσά μας 4. Αναγέννηση 5. Παραγωγή ενέργειας 6. Το σώμα του μέλλοντος 3. Επίλογος Τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος; Η μόνιμη έκθεση θα καταλαμβάνει κατά μέγιστο περί τα 900 τ.μ. σε κτήριο συνολικού εμβαδού 1500 τ.μ..
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 72212783 Content management software development services, 79822500 Graphic design services, 30200000 Computer equipment and supplies
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Αντικείμενο της παρούσας αποτελεί η δημιουργία Μουσείου για το ανθρώπινο σώμα. Το Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος θα βρίσκεται στην Περιφέρεια Θεσσαλίας στον Δήμο Τρικκαίων και θα είναι ένα πρωτοποριακό έργο που συνδυάζει την επιστήμη, την τέχνη και την εκπαίδευση σε έναν πολυδιάστατο χώρο. Μέσα από σύγχρονα εκθεσιακά περιβάλλοντα και τεχνολογίες αιχμής, θα προσφέρει μοναδικές εμπειρίες μάθησης και διάδρασης στους επισκέπτες. Το Μουσείο θα περιλαμβάνει Εκθεσιακούς και Εκπαιδευτικούς Χώρους, Χώρους Άθλησης και Εξυπηρέτησης Επισκεπτών & Υποστηρικτικούς και Διοικητικούς Χώρους.