619130-2026 - Competition
Denmark – Cleaning and sanitation services – Offentligt udbud vedr. rammeaftaler om istandsættelse af flyttelejemål for Boligkontoret Århus
Contract or concession notice – standard regime
Services - Works
2. Procedure
Procedure
TitleOffentligt udbud vedr. rammeaftaler om istandsættelse af flyttelejemål for Boligkontoret Århus
DescriptionDette udbud vedrører indgåelse af rammeaftaler på istandsættelse af flyttelejemål vedrørende ydelserne gulvarbejde og rengøring til Boligkontoret Århus (Ordregiver). Ordregivers boliger kræver løbende istandsættelse i forbindelse med fraflytning. Opgaverne er mangeartede, men omfatter primært arbejder, der skal sikre, at flyttelejemål bringes i en indflytningsklar stand. Arbejderne omfatter særligt gulvarbejde samt rengøring. De daglige opgaver i forbindelse med istandsættelse af flyttelejemål varetages i begrænset omfang af egne medarbejdere, mens hovedparten af opgaverne udføres ved brug af eksterne leverandører. Med nærværende udbud har Ordregiver til hensigt at indgå rammeaftaler med leverandører på delkontrakter omfattende henholdsvis gulvarbejde og rengøring, opdelt efter Ordregivers områder. Delkontrakternes maksimale omsætning (værdi) er estimeret til at være +20% pr. delkontrakt. Tildeling af konkrete opgaver under rammeaftalen sker efter en kaskademodel, hvorefter leverandørerne anvendes i følgende prioriterede rækkefølge pr. delkontrakt: • Leverandør 1 • Leverandør 2 • Leverandør 3 Ordregiver skal ved hver konkret opgave først rette henvendelse til Leverandør 1. Såfremt Leverandør 1 ikke kan påtage sig opgaven, herunder som følge af kapacitetsmæssige forhold, er Ordregiver berettiget til at tildele opgaven til Leverandør 2. Kan Leverandør 2 tilsvarende ikke påtage sig opgaven inden for den fastsatte frist, tildeles opgaven Leverandør 3 osv.
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens afsnit II og omfatter alene en tilbudsfase.
Purpose
Main nature of the contractServices
Additional nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 90900000 Cleaning and sanitation services
Additional classification (cpv): 45432100 Floor laying and covering work, 45432110 Floor-laying work, 90910000 Cleaning services
5. Lot
LotLOT-0001
TitleGulvarbejde, Område 1
DescriptionDelkontrakten omhandler gulvarbejde, område 1
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45432100 Floor laying and covering work
LotLOT-0002
TitleGulvarbejde, Område 2
DescriptionDelkontrakten omhandler gulvarbejde, område 2
Main classification (cpv): 45432110 Floor-laying work
Additional classification (cpv): 90910000 Cleaning services
LotLOT-0003
TitleGulvarbejde, Område 3
DescriptionDelkontrakten omhandler gulvarbejde, område 3
LotLOT-0004
TitleGulvarbejde, Område 4
DescriptionDelkontrakten omhandler gulvarbejde, område 4
LotLOT-0005
TitleGulvarbejde, Område 5
DescriptionDelkontrakten omhandler gulvarbejde, område 5
LotLOT-0006
TitleRengøring, Område 1
DescriptionDelkontrakten omhandler rengøring, område 1
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
LotLOT-0007
TitleRengøring, Område 2
DescriptionDelkontrakten omhandler rengøring, område 2
LotLOT-0008
TitleRengøring, Område 3
DescriptionDelkontrakten omhandler rengøring, område 3
LotLOT-0009
TitleRengøring, Område 4
DescriptionDelkontrakten omhandler rengøring, område 4
LotLOT-0010
TitleRengøring, Område 5
DescriptionDelkontrakten omhandler rengøring, område 5