619416-2026 - Competition
Greece – Facility related sanitation services – παροχή υπηρεσιών δημιουργίας 12 απολυμαντικών σταθμών στην ΠΔΜ
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: παροχή υπηρεσιών δημιουργίας 12 απολυμαντικών σταθμών στην ΠΔΜ
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών δημιουργίας 12 απολυμαντικών σταθμών στην ΠΔΜ στα εξής σημεία: ΠΕ ΚΟΖΑΝΗΣ 1. Εγνατία οδός, στην διασταύρωση Πολυμύλου 2. Λιβαδερό Σερβίων 3. Σφαγεία Κοζάνης – Κασλάς 4. Σφαγεία Πτολεμαΐδας – Ανατολικό Εορδαίας ΠΕ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 1. Διασταύρωση Αμυνταίου-Φλώρινας 2. Ε.Ο Αμυνταίου-Καστοριάς, διασταύρωση Βαρικού 3. Νίκη - Σύνορα με Βόρεια Μακεδονία ΠΕ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 1. Εγνατία οδός, έξοδος Στράτα 2. Ε.Ο. Δεσκάτης – Παρασκευής ΠΕ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 1. Διασταύρωση Ε.Ο. Κοζάνης – Καστοριάς (μέσω Νεάπολης) για Βογατσικό-Γέρμα 2. Έξοδος Εγνατίας οδού προς Μανιάκους 3. Κρυσταλλοπηγή – Σύνορα με Αλβανία Ειδικά για τα σφαγεία Άργους Οριστικού και Δεσκάτης Γρεβενών, λαμβανομένης της επιδημιολογικής κατάστασης των περιοχών δύναται να ζητηθεί η δημιουργία σταθμών απολύμανσης, εφόσον απαιτηθεί, με απόφαση της αρμόδιας υπηρεσίας, Σκοπός είναι η αποτροπή εξάπλωσης της ευλογιάς των αιγοπροβάτων αλλά και γενικότερα επιδημιών που έχουν εμφανιστεί τελευταία στο ζωικό κεφάλαιο της Περιφέρειας αλλά και της χώρας γενικότερα, στα πλαίσια της αυξημένης επιτήρησης και των προβλεπόμενων μέτρων βιοασφάλειας που κρίνουν επιβεβλημένη την δημιουργία των συγκεκριμένων σταθμών απολύμανσης, ιδιαίτερα μετά τα τελευταία κρούσματα της νόσου που έχουν εμφανισθεί στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας. Οι θέσεις των απολυμαντικών σταθμών θα μπορούν να αλλάζουν, ανάλογα με τις ανάγκες και την επιδημιολογική κατάσταση της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, σε σημεία που θα υποδεικνύει η αρμόδια υπηρεσία (Δ/νση Κτηνιατρικής ΠΔΜ).
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90920000 Facility related sanitation services
5. Lot
Lot: LOT-0001