See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Oppisopimuskoulutuksen laajennetun järjestämistehtävän kautta hankittavat tutkinnot ja koulutukset 2027-2030
Description: Koulutuskuntayhtymä JAMI hankkii koulutusten järjestämistä ryhmämuotoisesti oppisopimuskoulutuksena. Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan (koulutuksen järjestäjän) oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajan kanssa. Hintaa sovelletaan myös yksittäiseen oppisopimusta koskevaan hankintaan.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksenjärjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksenjärjestäjän väliseen sopimukseen (sopimus oppisopimuksesta ja oppisopimuksen järjestämisestä).Tarjousta pyydetään oppisopimuskoulutuksen tutkintokoulutuksen (oppilaitoksessa tapahtuva osaamisen hankkiminen ja tutkinnon suorittamisen (näyttöjen ) järjestämisestä.)Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80000000 Education and training services
Additional classification (cpv): 80000000 Education and training services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0001
Lot: LOT-0003
Title: Osa 2 - Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto, johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4A Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0003
Lot: LOT-0004
Title: Osa 3 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, henkilöstöhallinnon osaamisala
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4B Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0004
Lot: LOT-0005
Title: Osa 4 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, taloushallinnon osaamisala
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4C Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0005
Lot: LOT-0006
Title: Osa 5 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, kaupan osaamisala
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4D Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0006
Lot: LOT-0007
Title: Osa 6 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4E Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0007
Lot: LOT-0008
Title: Osa 7 - liiketoiminnan erikoisammattitutkinto, kansainvälisen liiketoiminnan osaamisala
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4F Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0008
Lot: LOT-0009
Title: Osa 8 - tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4G Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0009
Lot: LOT-0010
Title: Osa 9 - tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto
Description: Hankittavat koulutuspalvelut järjestetään yhteistyössä tilaajan ( koulutuksenjärjestäjän), oppisopimustyönantajien, opiskelijoiden ja koulutuksen tuottajien kanssa. Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on tutkinnon suorittaminen.Koulutus tapahtuu pääasiallisesti oppisopimusopiskelijoiden työpaikoilla ja perustuu yrittäjän ja koulutuksen järjestäjän tai työnantajan ja työntekijän ja koulutuksen järjestäjän väliseen sopimukseen. Hankinnalla muodostetaan hankintalain (1397/2016) 42 §:n mukainen puitejärjestely, jossa on useita toimijoita ja joka tarjoaa toimivan palvelukonseptin tilaajan käyttöön. Katso LIITE OSA 4H Koulutuspalvelun kuvaus
Internal identifier: 2026-056563-LOT-0010