620180-2026 - Competition
Denmark – Electricity meters – Elmålere inklusive head end system og kommunikationsplatform
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
TitleElmålere inklusive head end system og kommunikationsplatform
DescriptionFormålet med dette projekt er udskiftning af den eksisterende målerpark samt MDM-løsning for Veksel A/S, der driver elforsyningsnettet på Langeland. Udskiftningen vedrører ca. 12.700 målere. Projektet har til formål at optimere Ordregivers målepunkter gennem implementering af intelligent måleraflæsning og optimerede serviceydelser. Den udbudte opgave tager udgangspunkt i leverancen af målerne samt etablering og drift af kommunikationsplatform samt Head End System. Ordregiver forventer som udgangspunkt at udskifte målerparken på egen hånd, men der ønskes som option en mulighed for, at Ordregiver kan få prissat projektet som turn-key leverance, altså inklusive nedtagning og opsætning af målerne i Ordregivers forsyningsområde.
Internal identifier789628
Type of procedureNegotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Additional nature of the contractServices
Main classification (cpv): 38554000 Electricity meters
Additional classification (cpv): 38554000 Electricity meters
5. Lot
LotLOT-0000
Options
Description of the optionsMulighed for at overgå til MaaS fra SaaS Option på turnkey-leverance. Optionsmuligheder på tillægsydelser