2. Procedure
Procedure
Title: Lähi-, luomu- ja pientuottajien elintarvikkeet
Description: Huittisten kaupunki ilmoittaa perustavansa dynaamisen hankintajärjestelmän elintarvikkeista lähi-, luomu- ja pientuottajien tuotteille hankinnassa mukana oleville asiakkailleen (jäljempänä myös "tilaajat") tämän osallistumispyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Dynaaminen hankintajärjestelmä tarjoaa toimijoille ja tilaajille yhteisen kanavan jonka kautta yhteistyötä saadaan lisättyä ja tiivistettyä eri toimijoiden kesken. Dynaamisen hankintajärjestelmän aikana tilaaja valitsee kokonaistaloudellisesti soveltuvimman toimittajan tai toimittajat tapauskohtaisesti osallistumishakemuksessa kuvatulla tavalla. Tilaukset sisältävät elintarvikkeita tilaajan tarpeen mukaisesti ja sovituissa aikatauluissa, noudattaen tilaajan asettamia vaatimuksia.
Internal identifier: Huittinen
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnalla perustetaan dynaaminen hankintajärjestelmä elintarvikkeista, johon kaikki kiinnostuneet toimittajat voivat hakeutua jättämällä osallistumishakemuksen tämän osallistumispyynnön mukaisesti, milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheen tai sen keston aikana. Hyväksytyn osallistumishakemuksen tehneet sekä soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat saavat oikeuden osallistua dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä toteutettaviin hankintoihin tässä osallistumispyynnössä ilmoitetulla tavalla. Hankintayksikkö tarkistaa, että tarjoaja täyttää asetetut soveltuvuusvaatimukset ja, ettei ole olemassa seikkoja, jotka voivat johtaa hankintalain mukaan tarjoajan poissulkemiseen. Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä, jona tämä osallistumispyyntö on lähetetty julkaistavaksi. Perustamisvaiheen jälkeen osallistumishakemukset käsitellään kymmenen (10) työpäivän kuluessa dynaamista hankintajärjestelmää koskevan osallistumishakemuksen vastaanottamisesta. Hankintayksikkö voi pidentää määräaikaa yksittäistapauksissa 15 työpäivään, jos hyväksymisarvioinnissa on tarkasteltava täydentäviä asiakirjoja, muutoin tarkistettava soveltuvuusvaatimusten täyttyminen taikka muusta perustellusta syystä. Perustamisvaiheessa jätetyistä osallistumishakemuksista tehdään päätös perustamisvaiheen päätyttyä. Dynaamisen hankintajärjestelmän hintakyselyjä ei julkaista ennen kuin perustamisvaiheessa jätetyt osallistumishakemukset on käsitelty. Dynaaminen hankintajärjestelmä on suunniteltu alkavaksi 22.2.2024. Dynaaminen hankintajärjestelmä päättyy ilman eri ilmoitusta 31.12.2033. Hankintayksikkö voi kuitenkin muuttaa dynaamisen hankintajärjestelmän kestoa uudella hankintailmoituksella. Mahdollisesta muutoksesta ilmoitetaan Hilma-ilmoituksella, jossa ilmoitetaan dynaamisen hankintajärjestelmän uusi kesto. Ensimmäinen dynaamisen hankintajärjestelmän sisäinen hankinta voidaan tehdä aikaisintaan 20.2.2024 tai kunnes perustamisvaiheessa jätetyt osallistumishakemukset on käsitelty, kuitenkin viimeistään kymmenen (10) päivän kuluessa hankintajärjestelmän perustamisajan päättymisestä. Tarjoaja hakeutuu dynaamiseen hankintajärjestelmään jättämällä osallistumishakemuksen tämän osallistumispyynnön mukaisesti. Kaikilta dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytyiltä toimittajilta tullaan pyytämään sähköinen tuoteluettelo tuotteista tilaajien käyttöön. Huittisten kaupunki tarjoaa käyttöön sähköisen käyttöoikeuksilla rajatun työtilan johon luettelot ladataan. Järjestelmään hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei ole rajoitettu. Heinäkuussa jätetyt hakemukset käsitellään 15.8. mennessä. Hankintayksikkö voi milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän keston aikana vaatia hyväksyttyjä ehdokkaita toimittamaan uudistetun ja päivitetyn yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan (ESPD) tai poissulkemisen ja soveltuvuuden selvitykset viiden (5) päivän kuluessa pyynnön esittämispäivästä. Hankittaessa tuotteita tilaaja määrittelee tarpeensa tapauskohtaisesti sekä tekee palvelusta yksittäisiä toimeksiantoja / pidempiä sopimuksia oman harkintansa ja tarpeensa mukaisesti tässä dynaamisen hankintajärjestelmän osallistumispyynnössä määritellyin ehdoin. Tilaajat määrittelevät dynaamisen hankintajärjestelmän sisäiset hankinnat ja tarpeet. Hankintapäätöksen jälkeen tilaaja voi tehdä toimeksiantosopimuksen ja tilata tuotteen. Lisätietoa dynaamisen hankinnan sisällä tehtävien hankintojen tekemisestä kohdassa "Muut tiedot".
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15000000 Food, beverages, tobacco and related products
5. Lot
Lot: LOT-0000