2. Procedure
Procedure
Title: MLNRV3 (Artic X34)- raitiovaunun HVAC-järjestelmän varaosat
Description: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy järjestää tarjouskilpailun RV Kalusto ja Varikko Oy:n toimeksiannosta (Artic X34) -raitiovaunujen 700 000 km huollon HVAC-järjestelmän varaosasista tämän tarjouspyynnön ja tarjouspyynnön liitteiden mukaisesti. Vaunusarjan koko on 70 raitiovaunua. Hankinnan kohteena on MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunujen HVAC-järjestelmän varaosat: - Puhaltimet - Kylmäainejärjestelmän komponentit - Pumput ja venttiilit - Suodattimet ja suodatusmateriaalit - Lämpötila- ja painevalvonnan komponentit - Suojaus- ja turvakomponentit Hankinnan kohteena olevat varaosat, niitä koskevat vaatimukset sekä kappalemäärät on eritelty tarkemmin hintaliitteessä (liite 3). Tarjoajan tulee kyetä toimittamaan hintaliitteessä (liite 3) määritettyjä varaosia. Varaosien arvioidut toimitusajankohdat ajoittuvat vuosille 2027–2030. Varaosia koskeva toimitusaikataulu on eritelty liitteessä 2.
Internal identifier: 38H26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat erityisalojen hankintalain 84 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34600000 Railway and tramway locomotives and rolling stock and associated parts
Additional classification (cpv): 42512000 Air-conditioning installations, 42512500 Parts of air-conditioning machines
5. Lot
Lot: LOT-0000