2. Procedure
Procedure
Title: Επισκευή και εκσυγχρονισμός του κτιρίου καπναποθηκών Παπαπέτρου στο Αγρίνιο για τη δημιουργία Διαχρονικού Μουσείου και Πολιτιστικού Χώρου
Description: Το έργο αφορά στην επισκευή και εκσυγχρονισμό του κτιρίου καπναποθηκών Παπαπέτρου στο Αγρίνιο για τη δημιουργία Διαχρονικού Μουσείου και Πολιτιστικού Χώρου, η ανάθεση του οποίου θα γίνει σύμφωνα με το Ν.4412/2016 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45212313 Museum construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Το κτίριο των πρώην καπναποθηκών Παπαπέτρου στο Αγρίνιο, το οποίο έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο και χρήζον ειδικής κρατικής προστασίας, πρόκειται να στεγάσει το Διαχρονικό Μουσείο και ευρύτερες πολιτιστικές χρήσεις (Πολιτιστικός Χώρος), όπως περιγράφονται στο εγκεκριμένο κτιριολογικό πρόγραμμα και στην εγκεκριμένη μελέτη εφαρμογής. Το ακίνητο, το οποίο περιήλθε στην κυριότητα του ΥΠ.ΠΟ., αφορά σε ένα τετραώροφο κτίριο με μεσοπατώματα («πατάρια») και ημιυπόγειο, το οποίο κατασκευάστηκε την περίοδο του μεσοπολέμου, με συνολικό εμβαδόν περίπου 7.450,00 m2 και περιβάλλοντα χώρο περίπου 2.650,00 m2. Το φυσικό αντικείμενο του έργου αφορά σε οικοδομικές και ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες για την προσαρμογή του διατηρητέου μνημείου, με σκοπό τη δημιουργία του διαχρονικού μουσείου και παράλληλα την αποκατάσταση και ανάδειξή του ως Μνημείο. Ειδικότερα το έργο αφορά στην αναβάθμιση του υπάρχοντος δομικού και δομητικού συστήματος του κτιρίου, στην ενεργειακή αναβάθμισή του, στην αναδιαμόρφωση των εσωτερικών του χώρων προκειμένου να ικανοποιήσει τις προβλεπόμενες από το κτιριολογικό πρόγραμμα χρήσεις του νέου μουσείου και του πολιτιστικού χώρου, στην ενσωμάτωση στο κτίριο των απαραίτητων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων για την υποστήριξη και ορθή λειτουργία των προβλεπόμενων χρήσεων, καθώς και στην εξασφάλιση της προσβασιμότητας σε ΑμεΑ σε όλους τους χώρους του, εσωτερικά και εξωτερικά. Η υλοποίηση του έργου εκτιμάται ότι θα συμβάλει καθοριστικά στη δημιουργία ενός συγχρόνου, λειτουργικού, ενεργειακά αποδοτικού και πλήρως προσβάσιμου μουσείου που θα μετέχει ενεργά στην κοινωνική ζωή της πόλης, αναδεικνύοντας την ιστορία της και την πολιτιστική της ταυτότητα.
Internal identifier: 303