2. Procedure
Procedure
Title: Matkustajalaskentalaitteiden sekä niihin liittyvien asennus-, ylläpito- ja tukipalvelujen hankinta
Description: Oulun kaupunki pyytää tarjouksia Oulun seudun liikenteen matkustajalaskentalaitteiden sekä niihin liittyvien asennus-, ylläpito- ja tukipalveluiden hankinnasta Hankinnan kohteena on Oulun seudun liikenteen (OSL) joukkoliikennekalustoon asennettavien matkustajalaskentalaitteiden sekä niihin liittyvien asennus-, ylläpito-, tukipalvelu- ja raportointipalveluiden toimittaminen. Hankintaan sisältyy matkustajamäärätiedon kerääminen, siirtäminen ja raportointi tilaajan käyttöön tarjouspyynnön ja sopimusasiakirjojen mukaisesti. Tavoitteena on tuottaa luotettavaa matkustajadataa joukkoliikenteen suunnittelun, seurannan ja kehittämisen tueksi. Hankinnan ensimmäisessä vaiheessa matkustajalaskentalaitteet asennetaan 40 kappaleeseen Oulun seudun liikenteen kolmiovisia BYD-merkkisiä sähkölinja-autoja. Tilaaja voi sopimuskauden aikana laajentaa järjestelmän käyttöä myös muuhun kalustoon tarjouspyynnön ja sopimuksen ehtojen mukaisesti.
Internal identifier: OUKA/6571/02.08.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1398/2016). Hankinta on erityisalojen hankintalain mukaisen hankintakynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset. 2. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden. 3. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat tiedot. 4. Tarkastaa hankinnan kohteen kriteereitä koskevat tiedot. 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille asianosaisille. 6. Solmii hankintasopimuksen valitun palveluntuottajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (erityisalojen hankintalain 116 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjouskilpailun perusteella solmittava sopimus ei muodosta valitulle palveluntuottajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 30144000 Calculation-type machines
Additional classification (cpv): 72250000 System and support services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankintasopimukseen sisältyy enintään kahden (2) vuoden jatko-optio 5.6.2032 – 6.6.2034. Tilaaja päättää option käyttämisestä ja option pituudesta viimeistään 31.5.2031, eli kaksitoista (12) kuukautta ennen varsinaisen sopimuskauden päättymistä. Tilaaja voi ottaa jatko-option käyttöön kokonaisuudessaan tai sitä lyhyempänä ajanjaksona. Jatko-option aikana noudatetaan tämän sopimuksen ehtoja, ellei jatko-option käyttöönottoa koskevassa kirjallisessa päätöksessä toisin sovita.