2. Procedure
Procedure
Title: Perusterveydenhuollon lääkinnällisten pienlaitteiden kilpailutus (Syksy2026)
Description: Hankinnan kohteena olevien laitteiden tulee soveltua terveydenhuollon ammattikäyttöön. Tilaaja ostaa osa-aluekohtaisesti hankinnan kohteena olevat laitteet valituksi tulleelta Toimittajalta ostomallilla ja tarjoaa niitä edelleen laitepalveluna omille asiakkailleen. Hankinnan kohteena olevien laitteiden vähimmäisvaatimukset ja vähimmäisvaatimuksien ylittävin osin pisteytettävät ominaisuudet sekä hintavertailuun vaikuttavat tekijät on kuvattu tarkemmin osa-aluekohtaisissa liitteissä ”Vaatimusmäärittely + vertailutiedot" Hankinta on jaettu seuraaviin osa-alueisiin: 1. Osa-alue | Verenpainemittarit; automaattinen 2. Osa-alue | Verenpainemittari, automaattinen: yli 3 vuotiaalle soveltuva 3. Osa-alue | Verenpainemittari, mekaaninen 4. Osa-alue | Korvakuumemittari, digitaalinen Tarjoaja voi jättää tarjouksen mihin tahansa (yhteen) osa-alueeseen, useampaan tai kaikkiin osa-alueisiin oman harkintansa mukaisesti. Yksittäisen osa-alueen sisällä rinnakkaistarjouksen jättäminen ei ole sallittua. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Tilaaja valitsee hankinnan osa-aluekohtaisesti yhden (1) toimittajan, jonka kanssa se tekee hankintasopimuksen. Hankintasopimusta tulee käyttämään ainoastaan Istekki Oy ja syntyvän sopimuksen osapuolina ovat ainoastaan Istekki Oy ja valittu Toimittaja. Selvyyden vuoksi todetaan, että Istekin asiakkaat eivät ole tämän kilpailutuksen tai sen perusteella tehtävän hankintasopimuksen sopijapuolia. Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta.
Internal identifier: 265/02.08.03/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016, hankintalaki (jäljempänä hankintalaki). TARJOUSTEN KÄSITTELY: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset (tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen) 2. Tarkastaa tarjoajaa koskevat vaatimukset ESPD-lomakkeen tiedoista ja tarjouslomakkeesta. 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Valitsee parhaan tarjouksen 6. Tekee hankintapäätöksen ja päätöksen tiedoksiannon. Tarjous sekä pyydetyt dokumentit ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, ellei toisin ole mainittu. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §).
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: 1. Osa-alue | Verenpainemittarit; automaattinen
Description: Verenpainemittarit; automaattinen
Internal identifier: 1. Osa-alue | Verenpainemittarit; automaattinen-0
Lot: LOT-0002
Title: 2. Osa-alue | Verenpainemittari, automaattinen: yli 3 vuotiaalle soveltuva
Description: Verenpainemittari, automaattinen: yli 3 vuotiaalle soveltuva
Internal identifier: 2. Osa-alue | Verenpainemittari, automaattinen: yli 3 vuotiaalle soveltuva-1
Lot: LOT-0003
Title: 3. Osa-alue | Verenpainemittari, mekaaninen
Description: Verenpainemittari, mekaaninen
Internal identifier: 3. Osa-alue | Verenpainemittari, mekaaninen-2
Lot: LOT-0004
Title: 4. Osa-alue | Korvakuumemittari, digitaalinen
Description: Korvakuumemittari, digitaalinen
Internal identifier: 4. Osa-alue | Korvakuumemittari, digitaalinen-3