2. Procedure
Procedure
Title: Παροχή Υπηρεσιών Χαλαζικής Προστασίας με Εναέρια μέσα
Description: Εθνικό Πρόγραμμα Χαλαζικής Προστασίας (Ε.Π.Χ.Π.) με Εναέρια Μέσα για την προστασία των αγροτικών καλλιεργειών από το χαλάζι στις παρακάτω περιοχές, συνολικής έκτασης περίπου έξι χιλιάδων τετρακοσίων σαράντα (6.440) τετραγωνικών χιλιομέτρων -6.440.000 στρεμμάτων- για τα έτη 2027-2029 με δικαίωμα προαίρεσης του ΕΛ.Γ.Α.. και για το έτος 2030. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης υπηρεσιών Χαλαζικής Προστασίας με Εναέρια μέσα, συμπεριλαμβανομένου του πρόσθετου έτους σε περίπτωση άσκησης του δικαιώματος προαίρεσης από τον ΕΛ.Γ.Α.., όπως περαιτέρω στην παρούσα περιγράφεται, ανέρχεται στο ποσό των δεκαέξι εκατομμυρίων τετρακοσίων χιλιάδων ευρώ (16.400.000,00€) πλέον ΦΠΑ 24%. (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 20.336.000,00). Η εκτιμώμενη αξία ανά έτος της υπό ανάθεση συμβάσεως όπως και του πρόσθετου έτους σε περίπτωση άσκησης του δικαιώματος προαίρεσης από τον ΕΛ.Γ.Α.., ανέρχεται στο ποσό των τεσσάρων εκατομμυρίων εκατό χιλιάδων ευρώ (4.100.000,00€) πλέον ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 5.084.000,00).
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60440000 Aerial and related services
Additional classification (cpv): 34711100 Aeroplanes
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: το Εθνικό Πρόγραμμα Χαλαζικής Προστασίας (Ε.Π.Χ.Π.) με Εναέρια Μέσα για την προστασία των αγροτικών καλλιεργειών από το χαλάζι στις παρακάτω περιοχές, συνολικής έκτασης περίπου έξι χιλιάδων τετρακοσίων σαράντα (6.440) τετραγωνικών χιλιομέτρων -6.440.000 στρεμμάτων- για τα έτη 2027-2029 με δικαίωμα προαίρεσης του ΕΛ.Γ.Α.. και για το έτος 2030 στις Περιοχές Προστασίας που περιγράφονται παρακάτω (του λοιπού «η Συμβατική Περιοχή») • Περιοχή Προστασίας της Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Περιοχή1) που περιλαμβάνει τμήματα των Π.Ε Πέλλας, Ημαθίας, Πιερίας, Θεσσαλονίκης και Κιλκίς συνολικής καλυπτόμενης έκτασης3.680 km2 ή 3.680.000 στρεμμάτων. • Περιοχή Προστασίας της Κεντρικής Ελλάδας (Περιοχή 3) που περιλαμβάνει τμήματα των Π.Ε Λάρισας, Καρδίτσας, Τρικάλων, Φθιώτιδας συνολικής καλυπτόμενης έκτασης 2.760 km2 ή 2.760.000 στρεμμάτων Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε τρία (3) έτη με δικαίωμα προαίρεσης του ΕΛ.Γ.Α.. για ένα (1) ακόμη έτος. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης υπηρεσιών Χαλαζικής Προστασίας με Εναέρια μέσα, συμπεριλαμβανομένου του πρόσθετου έτους σε περίπτωση άσκησης του δικαιώματος προαίρεσης από τον ΕΛ.Γ.Α.., όπως περαιτέρω στην παρούσα περιγράφεται, ανέρχεται στο ποσό των δεκαέξι εκατομμυρίων τετρακοσίων χιλιάδων ευρώ (16.400.000,00€) πλέον ΦΠΑ 24%. (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 20.336.000,00). Η εκτιμώμενη αξία ανά έτος της υπό ανάθεση συμβάσεως όπως και του πρόσθετου έτους σε περίπτωση άσκησης του δικαιώματος προαίρεσης από τον ΕΛ.Γ.Α.., ανέρχεται στο ποσό των τεσσάρων εκατομμυρίων εκατό χιλιάδων ευρώ (4.100.000,00€) πλέον ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 5.084.000,00)
Options:
Description of the options: Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε τρία (3) έτη με δικαίωμα προαίρεσης του ΕΛ.Γ.Α.. για ένα (1) ακόμη έτος.