2. Procedure
Procedure
Title: Vaarallisten jätteiden kuljetus- ja käsittelypalvelut Ab Stormossen Oy:n toimialueella 2027-2031
Description: Hankinta koskee Ab Stormossen Oy:n toiminta-alueella syntyvien ja tilaajan vastaanottopisteisiin toimitettujen vaarallisten jätteiden nouto-, kuljetus- ja käsittelypalveluja sopimuskaudella 1.1.2027-31.12.2031. Tilaajan toiminta-alueeseen kuuluvat Vaasa, Mustasaari, Isokyrö, Vöyri, Maalahti ja Korsnäs. Alueen kotitaloudet toimittavat vaaralliset jätteensä tilaajan hyötykäyttöasemille ja muihin tarjouspyyntöasiakirjoissa ilmoitettuihin vastaanottopisteisiin. Yritykset voivat toimittaa vastaanottopisteisiin tilaajan kulloinkin voimassa olevien vastaanottoehtojen mukaisia vaarallisten jätteiden pieneriä. Kotitalouksien käytöstä poistettuja lääkkeitä ja muita tarjouspyyntöasiakirjoissa määriteltyjä lääkejätteitä noudetaan tilaajan ilmoittamista apteekeista ja vastaanottopisteistä. Apteekkinoudot toteutetaan tilaajan ja palveluntuottajan sopimien vakiokierrosten mukaisesti. Apteekit voivat ilmoittaa noutotarpeesta suoraan palveluntuottajalle. Palveluun kuuluvat vähintään: * vaarallisten jätteiden vastaanotossa tarvittavien keräysastioiden, laatikoiden, pakkausten, merkintöjen ja muiden tarvikkeiden toimittaminen, ylläpito ja tarvittaessa vaihtaminen * vaarallisten jätteiden noutaminen tilaajan vastaanottopisteistä ja apteekeista sovittujen vakiokierrosten mukaisesti * tilauksesta tehtävät öljynoudot viimeistään kolmen arkipäivän kuluessa tilauksesta, ellei yksittäisestä noudosta kirjallisesti toisin sovita * jätteiden turvallinen lastaus, tarvittaessa uudelleenpakkaaminen, merkitseminen, kuljettaminen ja purkaminen * jätteiden lajittelu, tunnistaminen ja tarvittaessa tarkempi luokittelu * jätteiden toimittaminen asianmukaiset luvat omaavaan vastaanotto-, hyödyntämis-, käsittely- tai loppukäsittelylaitokseen * jätteiden käsittely jätelainsäädännön etusijajärjestyksen ja tarjouspyyntöasiakirjojen vaatimusten mukaisesti * valmius vaarallisten jätteiden vastaanottoon, kuljetukseen ja käsittelyyn tilaajan järjestämässä Ekobiili-keräyksessä * sähköisten siirtoasiakirjojen laatiminen ja täydentäminen, tarvittavien vahvistusten hankkiminen, tietojen toimittaminen SIIRTO-rekisteriin, asiakirjojen säilyttäminen sekä niiden toimittaminen tilaajan saataville * vastaanotettujen, kuljetettujen ja käsiteltyjen jätteiden punnitus-, seuranta-, jäljitettävyys- ja raportointitietojen toimittaminen tilaajalle * tilaajalle annettava sopimuskauden ajaksi pääsy palveluntuottajan sähköiseen raportointijärjestelmään tai tietokantaan, josta ovat saatavissa ajantasaiset toimipiste- ja jätelajikohtaiset tiedot * laskutuksen perustana olevien jäte-, määrä-, nouto-, kuljetus- ja käsittelytietojen erittely * tilaajan henkilöstölle annettava vaarallisten jätteiden vastaanottoa, lajittelua, pakkaamista, varastointia ja turvallista käsittelyä koskeva koulutus ja neuvonta vähintään kerran vuodessa sekä tarvittaessa erikseen sovittaessa * poikkeama-, vahinko- ja vaaratilanteisiin varautuminen sekä niistä viipymättä ilmoittaminen tilaajalle. Tilaaja voi järjestää Ekobiili-keräyksen enintään kerran vuodessa. Keräys toteutetaan vuosittain tarpeen mukaan sovittavissa 3-5 keräyspaikassa. Tilaaja vahvistaa keräyspaikat ja ajankohdat hyvissä ajoin ennen keräystä. Ekobiilin osalta hankintaan kuuluvat vain vaarallisten jätteiden vastaanotto, kuljetus ja käsittely. Metallijätteiden sekä sähkö- ja elektroniikkalaitteiden kuljetus ja käsittely eivät kuulu hankintaan. Myöskään Ekobiilin öljynimuautopalvelu ei kuulu hankintaan. Ekobiilissä vastaanotetut vaaralliset jätteet laskutetaan toteutuneen painon perusteella samoilla hintaliitteen jätelajikohtaisilla kilogrammahinnoilla kuin muut jätteet. Erillistä päivä-, reitti-, käynti- tai pysähdyshintaa ei makseta. Palveluntuottaja vastaa siitä, että palvelussa käytettävä henkilöstö, kalusto, keräysastiat, pakkaukset, merkinnät, kuljetukset, mahdollinen välivarastointi ja koko käsittelyketju täyttävät kulloinkin voimassa olevan lainsäädännön, viranomaismääräysten, lupien sekä tarjouspyyntöasiakirjojen vaatimukset. Palveluntuottaja vastaa alihankkijoistaan ja muista sopimuskumppaneistaan kuten omasta toiminnastaan. Jätteet on toimitettava vain sellaisille vastaanottajille ja käsittelylaitoksille, joilla on oikeus ottaa vastaan ja käsitellä kyseisiä jätteitä. Palveluntuottajan tulee pystyä osoittamaan tilaajalle jätteiden katkeamaton kuljetus- ja käsittelyketju sekä jätteen lopullinen hyödyntämis- tai käsittelytapa. Yritysten suoraan palveluntuottajan omiin vastaanottopaikkoihin toimittamat vaaralliset jätteet eivät kuulu tähän hankintaan. Palveluntuottaja voi tarjota tällaisia palveluja yrityksille omalla vastuullaan ja laskuttaa ne suoraan yrityksiltä. Tarjouspyyntöasiakirjoissa ilmoitetut jätemäärät, noutomäärät ja toimipisteet ovat arvioita, jotka on annettu tarjousten laatimista ja vertailua varten. Ne eivät muodosta tilaajalle vähimmäisostovelvoitetta. Toteutuvat määrät voivat vaihdella vuosittain ja sopimuskauden aikana. Kaikki hankintaan kuuluvat palvelut laskutetaan hintaliitteen mukaisten jätelajikohtaisten kilogrammahintaisten yksikköhintojen ja tilaajan hyväksymien toteutuneiden painojen perusteella.
Internal identifier: 624745
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90512000 Refuse transport services
5. Lot
Lot: LOT-0000