622144-2026 - Competition
Romania – Modular and portable buildings – Servicii de închiriere a unor spații modulare tip containere necesare pentru crearea de facilități și amenajarea unor spații de învățământ ȋn vederea relocării elevilor de la școlile ce urmează a fi consolidate, reabilitate și modernizate la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleServicii de închiriere a unor spații modulare tip containere necesare pentru crearea de facilități și amenajarea unor spații de învățământ ȋn vederea relocării elevilor de la școlile ce urmează a fi consolidate, reabilitate și modernizate la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București
DescriptionObiectul prezentei proceduri de achiziție este reprezentat de închirierea unor spații modulare tip containere necesare pentru crearea de facilități și amenajarea unor spații de învățământ ȋn vederea relocării elevilor de la școlile ce urmează a fi consolidate, reabilitate și modernizate la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București. Construcțiile modulare care fac obiectul prezentei achiziții vor fi amplasate pe terenurile disponibile din incinta unităților de învățământ aflate în administrarea Sectorului 1 al Municipiului București. Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: - Cel mai mic contract subsecvent aferent acordului-cadru este format, cantitativ, din furnizarea unui număr de 48 de module tip container, la care se adaugă serviciile de elaborare a documentațiilor tehnice și lucrările/operaţiunile de amplasare şi de instalare; - Cel mai mare contract subsecvent aferent acordului-cadru este format, cantitativ, din furnizarea unui număr de 130 de module tip container, la care se adaugă serviciile de elaborare a documentațiilor tehnice și lucrările/operaţiunile de amplasare şi de instalare; - Cantitatea minima a acordului-cadru este 178 module tip container; - Cantitatea maximă a acordului-cadru este 966 module de tip container. Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 15 zile. În conformitate cu art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, termenul în care autoritatea contractantă va răspunde eventualelor solicitări de clarificări/informaţii suplimentare este: cu cel puţin 10 zile (în a 11 -a zi) înainte de data-limită de depunere a ofertelor, cu condiţia ca solicitările să fi fost transmise cu cel puţin 15 zile înainte de această dată.
Internal identifier4505359_2026_PAAPD1633541
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 44211100 Modular and portable buildings
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionObiectul prezentei proceduri de achiziție este reprezentat de închirierea unor spații modulare tip containere necesare pentru crearea de facilități și amenajarea unor spații de învățământ ȋn vederea relocării elevilor de la școlile ce urmează a fi consolidate, reabilitate și modernizate la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București. Construcțiile modulare care fac obiectul prezentei achiziții vor fi amplasate pe terenurile disponibile din incinta unităților de învățământ aflate în administrarea Sectorului 1 al Municipiului București. Cantități minime și maxime estimate pentru acordul-cadru: Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: - Cel mai mic contract subsecvent aferent acordului-cadru este format, cantitativ, din furnizarea unui număr de 48 de module tip container, la care se adaugă serviciile de elaborare a documentațiilor tehnice și lucrările/operaţiunile de amplasare şi de instalare; - Cel mai mare contract subsecvent aferent acordului-cadru este format, cantitativ, din furnizarea unui număr de 130 de module tip container, la care se adaugă serviciile de elaborare a documentațiilor tehnice și lucrările/operaţiunile de amplasare şi de instalare; - Cantitatea minima a acordului-cadru este 178 module tip container; - Cantitatea maximă a acordului-cadru este 966 module de tip container. Valoarea totală estimată a acordului-cadru este 26,254,182.87 lei fără TVA. Valoarea minimă a acordului-cadru - 4,843,608.21 lei fără TVA; Valoare estimată a celui mai mic contract subsecvent - 1,320,484.86 lei fără TVA; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent - 3,523,123.35 lei fără TVA. Pe durata întregului acord-cadru, Autoritatea Contractantă estimează atribuirea a unui număr de 3 contracte subsecvente/an. Atribuirea contractelor subsecvente în cadrul acordului-cadru se va realiza pe parcursul derulării acestuia, în funcție de necesitățile reale și prioritățile investiționale ale Autorității Contractante, corelate cu programele de consolidare și eficientizare energetică a obiectivelor de investiții derulate la nivelul Sectorului 1 al Municipiului București și cu fondurile bugetare aprobate și disponibile și în funcție de posibilitățile de relocare a elevilor până la finalizarea acestor obiective de investiții. Acordul-cadru se va încheia cu un singur operator economic iar atribuirea contractelor subsecvente încheierii acordului-cadru se va desfășura fără reluarea competiției. Așa cum rezulta din dispozițiile art. 20 alin. (8) lit. f) din HG nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publica/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, cantitățile minime și maxime pe care autoritatea contractanta le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire, și ulterior în acordul-cadru, reprezintă estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum şi ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45223210 Structural steelworks, 45223820 Prefabricated units and components, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 79415200 Design consultancy services