622478-2026 - Competition
Finland – Sludge treatment services – Sako- ja umpikaivolietteiden vastaanotto ja hyödyntäminen
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Sako- ja umpikaivolietteiden vastaanotto ja hyödyntäminen
Description: Tämän hankinnan kohteena on kunnan järjestämisvastuulle kuuluvien saostus- ja umpisäiliölietteiden sekä muiden asumisessa syntyvien lietteiden vastaanotto ja käsittely jätelain (646/2011) 32 §:n ja 33 §:n mukaisesti. Jätelain 32 §:n perusteella kunta vastaa vakinaisessa asunnossa, vapaa-ajanasunnossa, asuntolassa ja muussa asumisessa syntyvän saostus- ja umpisäiliölietteen jätehuollon järjestämisestä. Hankinnan kohteena oleva urakka kattaa kaiken kunnan lakisääteisen järjestämisvastuun piiriin kuuluvan lietteen vastaanoton, käsittelyn ja niihin liittyvät palvelut. Vastaanotettava ja käsiteltävä liete kerätään erilaisista kiinteistökohtaisista jätevesijärjestelmistä, kuten: * saostussäiliöistä, * umpisäiliöistä, * pienpuhdistamoista sekä * muista vastaavista lietettä sisältävistä säiliö- ja käsittelyjärjestelmistä. Hankinnan kohteena ovat kunnan jätehuoltovastuulle kuuluvat asumisessa syntyvät lietteet sekä jätelain 33 §:n mukaisen kunnan toissijaisen jätehuoltopalvelun (TSV) perusteella vastaanotettavat yrityslietteet. Muut elinkeinotoiminnassa, teollisuudessa, maataloudessa tai vastaavassa toiminnassa syntyvät lietteet eivät kuulu tämän sopimuksen piiriin. Palveluntarjoajan tulee järjestää lietteiden vastaanotto ja käsittely voimassa olevan lainsäädännön, viranomaismääräysten sekä ympäristölupaehtojen mukaisesti.
Internal identifier: 625695
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Tarjouskilpailussa sovelletaan laissa julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) määriteltyä avointa menettelyä. Tarjouskilpailun voittaa hinnaltaan halvin hyväksytty tarjous. Tarjous ei saa sisältää ehtoja, jotka poikkeavat tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määrätystä.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90513800 Sludge treatment services
5. Lot
Lot: LOT-0000