2. Procedure
Procedure
Title: Sakraalinen neuromodulaatiohoito
Description: Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue (Pohde) pyytää tarjousta Sakraalisen neuromodulaatiohoidon toteuttamiseen tarvittavasta kokonaisuudesta. Sakraalista neuromodulaatiota (SNM) käytetään ulosteenkarkailun, yliaktiivisesta rakosta johtuvan virtsankarkailun, sekä ei-obstruktiivisen virtsaretention hoitoon aikuispotilailla. Sakraalisen neuromodulaatiohoidon toteuttamiseen vaadittavaan kokonaisuuteen kuuluvat potilaselektrodit, sakraalihermostimulaattori, asennustarvikkeet ja potilasohjain, jonka avulla potilas säätää hoitoasetuksia, sekä hoitavan yksikön ohjelmisto ja ohjelmointilaite, joilla terveydenhuollon ammattilainen voi ohjelmoida neuromodulaattorin, seurata hoitoa ja tehdä tarvittavia muutoksia asetuksiin. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinta koskee hoidon toteuttamisessa vaadittavaa kokonaisuutta, joka tarjoajan tulee voida tarjota kokonaisuudessaan. Hankinnan kohteesta on tehty Tietopyyntö ja Markkinakartoitus (FI/TED E1). Sopimuskausi on 4 vuotta. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo neljälle vuodelle on n. 1 500 000€. Uusien asennusten määrä vuodessa on n. 25 kpl. Sakraalihermostimulaatiohoito kestää pääsääntäisesti potilaan loppuelämän ja laitteistoa ei ole tarkoitus vaihtaa ellei se rikkoudu tai paristo vaadi vaihtamista. Potilaselektrodit ja stimulaattori ovat toisiinsa sidonnaisia, ja tapauksissa joissa potilaaseen asetetut elektrodit asettavat vaatimuksia käytettävälle stimulaattorille, sopimus on toistaiseksi voimassa oleva johtuen tarvikkeiden saatavuuden tarpeesta potilaan eliniän ajan. Toimittaja sitoutuu varmistamaan stimulaattorin, potilasohjaimen ja hoitoyksikön ohjelmiston yhteensopivuuden, saatavuuden ja tuen potilaan eliniän ajan tai niin kauan kuin kyseinen laite on kliinisessä käytössä. Tapauksissa joissa potilaalla on aikaisemman sopimuskauden laitekohtaiset potilaselektrodit asennettuna, tilaaja voi tehdä kulutusosien osalta hankintoja myös sopimustuotteiden ulkopuolelta.
Internal identifier: PPHVADno-2026-26307
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0000