2. Procedure
Procedure
Title: Tekniska konsulttjänster OVK-arbeten
Description: Ramavtal omfattande konsulttjänster gällande löpande OVK-besiktningar, inklusive efterbesiktning och mindre åtgärder, i beställarens fastigheter. Ventilationen består bland annat av centralaggregat med FTX, lägenhetsvisa FTX-aggregat, lägenheter med mekanisk frånluft samt självdrag. Funktionskontroll av ventilationssystem ska utföras enligt de krav som ställs i BFS 2011:16, OVK 1 och BFS 2017:10, OVK 3 med eventuella följdändringar.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71321400 Ventilation consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Tekniska konsulttjänster OVK-arbeten Norr
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133835:Lot:1
Additional classification (cpv): 71315410 Inspection of ventilation system
Lot: LOT-0002
Title: Tekniska konsulttjänster OVK-arbeten Söder
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133835:Lot:2