623090-2026 - Competition
Sweden – Network infrastructure – IT-infrastruktur
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleIT-infrastruktur
DescriptionUpphandlingen omfattar produkter och lösningar för stadens samlade IT-infrastruktur, inklusive både datacenter- och nätverkskomponenter. Stadens IT-miljö är uppbyggd som ett sammanhängande ekosystem där datacenter, nätverk, säkerhet och anslutande LAN-miljöer är tekniskt och funktionellt integrerade. Datacenterkomponenter såsom datacenterswitchar, routrar, brandväggar, servrar, lagringslösningar, lastbalansering och relaterade stödfunktioner (exempelvis BAM) är beroende av och samverkar med LAN-infrastruktur, inklusive accesspunkter och LAN-switchar, för att säkerställa tillgänglighet, prestanda, säkerhet och en effektiv drift i hela IT-miljön.
Internal identifierN050U25-11
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 32424000 Network infrastructure
Additional classification (cpv): 48820000 Servers, 30210000 Data-processing machines (hardware), 32420000 Network equipment, 31311000 Mains connections, 72253200 Systems support services, 72700000 Computer network services, 72317000 Data storage services
5. Lot
LotLOT-0001
Internal identifierIT-infrastruktur
Main classification (cpv): 32421000 Network cabling
Additional classification (cpv): 31311000 Mains connections, 48820000 Servers, 48821000 Network servers, 48822000 Computer servers, 48825000 Web servers, 72222300 Information technology services, 72317000 Data storage services