623177-2026 - Competition
Romania – Diesel fuel – Achiziție carburant vrac și pe bază de carduri
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleAchiziție carburant vrac și pe bază de carduri
DescriptionAutoritatea contractanta va achizitiona motorina si benzina necesara tractoarelor si autoturismelor apartinand ICDP Maracineni pentru anii 2026-2029, astfel: - motorina, minim Diesel Euro 5, minim 104.500 l si maxim 116.500 l; - benzina, cifra octanica minim 95, minim 15.500 l si maxim 21.500 l; Achizitionarea produselor se va face vrac, la sediul ICDP Maracineni si pe baza de carduri valorice, pentru alimentarea autoturismelor proprietate ale ICDP Pitesti - Maracineni. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a micsora sau a mari numarul de carduri cat si cantitatile de carburanti contractanti in functie de modificarile legislative si a necesitatilor, conditionate de existenta resurselor financiare alocate pentru aceasta destinatie. Cantitatea maxima de motorina vrac adusa la sediul ICDP, intr-o singura transa, nu va fi mai mare de 8.000 litri. Cardurile de carburant vor fi emise gratuit pentru fiecare autoturism, cu plafon valoric și se vor identifica prin numarul de inmatriculare si numele autoritatii contractante. Furnizorul va pune la dispozitia autoritatii contractante instructiunile de folosire a cardurilor. Autoritatea contractanta iși rezerva dreptul de a suplimenta/diminua numarul de carduri in cazul suplimentarii/diminuarii numarului de autoturisme. Furnizorul va prezenta o declaratie pe propria raspundere cu privire la faptul ca tipul de carburant achizitionat de autoritatea contractanta respecta standardele de calitate impuse de legislația in vigoare pentru a fi distribuite pe piață (standard european sau roman) și asigura functionarea autovehiculelor proprii la parametrii tehnici impuși de fabricant. In conformitate cu cele precizate in Documentatia de incheiere a acordului-cadru-Fisa de achizitii si Caietul de sarcini, Autoritatea contractanta va incheia in baza acordului cadru, contracte subsecvente de furnizare carburanti - motorina si benzina - vrac si pe baza de carduri. Toate costurile generate de emiterea cardurilor si gestionarea lor, vor fi suportate de furnizor.Termenul de livrare al cardului nu trebuie sa fie mai mare de 7 (șapte) zile lucratoare de la data transmiterii cererii de emitere a acestora. Toate cardurile vor fi emise pentru fiecare autoturism al achizitorului identificat ca "rezerva 1,2,3 ..." sau "card 1,2,3 ... ".Furnizorul trebuie sa aiba statii de distributie a carburantului solicitat unde se poate efectua plata cu cardul, in toate judetele tarii si in resedintele de judet, inclusiv la o distanta de 10 km fata de sediul Institutului. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 3. Termenul limită de publicare a răspunsului la solicitările de clarificări: 2 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier2/2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 09134200 Diesel fuel
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionFurnizare carburanti motorina si benzina vrac si pe baza de carduri: Motorina vrac: - cantitate min. = 28.000; - cantitate max. = 30.000. Motorina card: - cantitate min. = 4.500; - cantitate max. = 6.500. Benzina card: - cantitate min. = 5.000; - cantitate max. = 7.000. Total 2026/2027: - cantitate min. = 37.500; - cantitate max. = 43.500. Motorina vrac: - cantitate min. = 30.000; - cantitate max. = 32.000. Motorina card: - cantitate min. = 5.000; - cantitate max. = 7.000. Benzina card: - cantitate min. = 5.000; - cantitate max. = 7.000. Total 2027/2028: - cantitate min. = 40.000; - cantitate max. = 46.000. Motorina vrac: - cantitate min. = 32.000; - cantitate max. = 34.000. Motorina card: - cantitate min. = 5.000; - cantitate max. = 7.000. Benzina card: - cantitate min. = 5.500; - cantitate max. = 7.500. Total 2028/2029: - cantitate min. = 42.500; - cantitate max. = 48.500. TOTAL GENERAL: - cantitate min. = 120.000; - cantitate max. = 138.000. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 3. Termenul limită de publicare a răspunsului la solicitările de clarificări: 2 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 09132000 Petrol