2. Procedure
Procedure
Title: DIS Tekniska konsulter
Description: Detta DIS avser upphandling av tekniska konsulter för konsultuppdrag med teknisk kompetens. Uppdrag kan exempelvis innebära projektstyrning, besiktningar, projektering eller tekniska specialisttjänster.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134666:Lot:1
Additional classification (cpv): 71300000 Engineering services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services, 71500000 Construction-related services, 71700000 Monitoring and control services
623714-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – DIS Tekniska konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Tekniska konsulter
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71700000 Övervakning och kontroll