2. Procedure
Procedure
Title: Αναβάθμιση συστήματος φωτισμού με την προμήθεια & εγκατάσταση φωτιστικών σωμάτων τύπου LED & προμήθεια λαμπτήρων τύπου LED εξοικονόμησης ενέργειας στο δημοτικό φωτισμό
Description: Αντικείμενο της παρούσας ενιαίας μικτής σύμβασης προμήθειας είναι η βελτίωση του Περιβάλλοντος μέσω της μείωσης των εκπομπών ρύπων (βελτίωση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος), η βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητας στις δημοτικές εγκαταστάσεις οδοφωτισμού και εξωτερικών κοινόχρηστων χώρων του Δήμου, σε πλήρη εναρμόνιση και συμμόρφωση με τον Εθνικό Κλιματικό Νόμο 4936/2022 (ΦΕΚ Α΄105/27.05.2022), την Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ.ΥΠΕΝ/ΔΕΠΕΑ/68315/502/2022 (ΦΕΚ 3424/Β/2-7-2022) καθώς και η αναβάθμιση του φωτισμού σε υποφωτισμένες οδούς του Δήμου, ως προκύπτει από την υπ΄άριθμ. 22/2026 οικονομοτεχνική μελέτη προμήθειας με τίτλο: “Αναβάθμιση συστήματος φωτισμού με την προμήθεια & εγκατάσταση φωτιστικών σωμάτων τύπου LED & προμήθεια λαμπτήρων τύπου LED εξοικονόμησης ενέργειας στο δημοτικό φωτισμό” (τα προσφερόμενα υλικά απαιτείται να είναι υψηλής ποιότητας, πλήρως εναρμονισμένα με τους διεθνείς κανονισμούς και απαιτήσεις περί οικολογικής ανάπτυξης των Πόλεων). Τα παρακάτω φωτιστικά και λαμπτήρες LED είναι πράσινης τεχνολογίας, παρέχουν ποιοτικά και ποσοτικά αναβαθμισμένο φωτιστικό αποτέλεσμα, για την εξυπηρέτηση των αναγκών της εύρυθμης λειτουργίας φωτισμού στον Δήμο Οροπεδίου Λασιθίου. Αναλυτικότερα με την παρούσα προβλέπεται η προμήθεια και η εγκατάσταση σε πλήρη λειτουργία όλων των φωτιστικών σωμάτων LED μετά των απαιτούμενων βραχιόνων και η προμήθεια των λαμπτήρων LED (E27) σύμφωνα με την υπ΄ αρίθμ. 22/2026 Μελέτη του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34993000 Road lights
5. Lot
Lot: LOT-0001