624560-2026 - Competition
Romania – Tramway passenger coaches – Furnizare 10 tramvaie în cadrul proiectului ”Achizitie de tramvaie noi – Achizitie de mijloce de transport public – tramvaie 22 m la nivelul Municipiului Iași” SMIS 354276 – finanțat prin PR NE 2021-2027
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleFurnizare 10 tramvaie în cadrul proiectului ”Achizitie de tramvaie noi – Achizitie de mijloce de transport public – tramvaie 22 m la nivelul Municipiului Iași” SMIS 354276 – finanțat prin PR NE 2021-2027
DescriptionÎn cadrul proiectului ”Achizitie de tramvaie noi – Achizitie de mijloce de transport public – tramvaie 22 m la nivelul Municipiului Iași” SMIS 354270, se propune achiziția a 10 de tramvaie de cca 22 m cu podea complet coborâtă, unidirecționale, dotate cu echipamente ITS, destinate transportului public de călători din municipiul Iași, menite să reînnoiască flota existentă, pentru îmbunătățirea calității serviciului de transport public urban. Investiția presupune achiziția a 10 de tramvaie de cca 22 m cu podea complet coborâtă, unidirecționale, dotate cu echipamente ITS, destinate transportului public de călători din municipiul Iași, menite să reînnoiască flota existentă, pentru îmbunătățirea calității serviciului de transport public urban. Achiziția de tramvaie noi este impetuos necesară deoarece contribuie la îmbunătățirea calității serviciilor de transport public și totodată la reducerea emisiilor de carbon din transport, a poluării fonice și a consumului de energie, determinând creșterea atractivității transportului public și având ca rezultat final îmbunătățirea calității mediului înconjurător și creșterea bunăstării locuitorilor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări în a 11 a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor”
Internal identifier4541580/2026/54333
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 34622100 Tramway passenger coaches
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionÎn cadrul proiectului ”Achizitie de tramvaie noi – Achizitie de mijloce de transport public – tramvaie 22 m la nivelul Municipiului Iași” SMIS 354270, se propune achiziția a 10 de tramvaie de cca 22 m cu podea complet coborâtă, unidirecționale, dotate cu echipamente ITS, destinate transportului public de călători din municipiul Iași, menite să reînnoiască flota existentă, pentru îmbunătățirea calității serviciului de transport public urban. Investiția presupune achiziția a 10 de tramvaie de cca 22 m cu podea complet coborâtă, unidirecționale, dotate cu echipamente ITS, destinate transportului public de călători din municipiul Iași, menite să reînnoiască flota existentă, pentru îmbunătățirea calității serviciului de transport public urban. Achiziția de tramvaie noi este impetuos necesară deoarece contribuie la îmbunătățirea calității serviciilor de transport public și totodată la reducerea emisiilor de carbon din transport, a poluării fonice și a consumului de energie, determinând creșterea atractivității transportului public și având ca rezultat final îmbunătățirea calității mediului înconjurător și creșterea bunăstării locuitorilor. Prin Studiul de oportunitate anexa Cererii de finanțare s-a justificat necesitatea achiziționării a 10 tramvaie noi de limita maxima de 22 m. Prin achiziția de tramvaie de limita maxima de 22 m noi, moderne, va crește interesul pentru transportul cu tramvaiul și eficiența transportului public de călători, ceea ce facilitează transferul sustenabil al unei cote din deplasările cu autoturismul privat către transportul public, creându-se astfel condițiile de reducere a emisiilor echivalent CO2 din transport. În consecință, continuarea demersurilor de îmbunătățire a serviciului de transport public va conduce la reducerea poluării și a emisiilor de CO2 în mediul urban, la creșterea confortului și siguranței călătorilor ce conduce la îmbunătățirea calității serviciului și implicit la creșterea mobilității urbane. De asemenea, noile tramvaie de limita maxima de 22 m vor putea asigura accesul facil și neîngrădit la serviciul de transport public al persoanelor cu mobilitate redusă, care se deplasează în cărucioare cu rotile, persoanelor în vârstă, persoanelor cu deficiențe de vedere și/sau auz, persoanelor care transportă cărucioare pentru copii etc.
Internal identifier1