624622-2026 - Competition
Romania – Training software development services – Sistem digital pentru profesionalizarea și consolidarea expertizei personalului cheie implicat în procesele de management și control ale achizițiilor publice - platforma eLearning
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Sistem digital pentru profesionalizarea și consolidarea expertizei personalului cheie implicat în procesele de management și control ale achizițiilor publice - platforma eLearning
Description: Prin activitățile propuse în cadrul proiectului se răspunde nevoilor identificate la nivelul ANAP privind consolidarea capacității administrative, reducerea birocrației și digitalizarea proceselor de dezvoltare a competențelor profesionale în domeniul achizițiilor publice. Proiectul contribuie la instituirea și operaționalizarea unor instrumente digitale integrate, care vor susține managementul standardizat al competențelor și dezvoltarea profesională continuă a personalului din administrația publică centrală. În vederea atingerii acestor obiective, proiectul va dezvolta și implementa o platformă integrată de e-learning care va include: - un instrument de evaluare a competențelor existente în domeniul achizițiilor publice pentru grupul țintă; - un instrument de identificare și analiză a nevoilor de formare profesională; - analize personalizate ale nevoilor de formare pentru fiecare categorie de utilizatori; - programe de formare profesională în domeniul achizițiilor publice, cu accent pe rolul strategic al acestei funcții, adaptate diferitelor categorii de personal; - materiale educaționale și resurse de învățare integrate în platformă; - un sistem de evaluare și certificare a competențelor dobândite; - programe de coaching și mentorat pentru dezvoltarea competențelor profesionale și transferul de cunoștințe. Implementarea platformei integrate va conduce la: - creșterea accesului personalului la oportunități de formare continuă și învățare flexibilă; standardizarea proceselor de evaluare, formare și certificare a competențelor în domeniul achizițiilor publice; - îmbunătățirea calității și eficienței activităților de formare profesională; - reducerea costurilor administrative și a sarcinilor birocratice asociate gestionării proceselor de instruire; - dezvoltarea unei culturi organizaționale orientate către învățare continuă și performanță; - creșterea nivelului de competență al personalului implicat în gestionarea achizițiilor publice; - consolidarea capacității instituționale a ANAP și a entităților beneficiare de a implementa eficient politicile publice în domeniul achizițiilor publice. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Durata de implementare a contractului este de la data semnării acestuia de către ambele părți până la finalizarea implementării proiectului, până la 31.03.2029, cu posibilitatea de prelungire în condițiile modificării duratei contractului de finanțare. DURATA DE EXECUTARE A SERVICIILOR CONTRACTULUI este de 3 luni, de la data semnării contractului de către ambele părți.
Internal identifier: 35000402_2026_PAAPD1627944
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72212931 Training software development services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Prin activitățile propuse în cadrul proiectului se răspunde nevoilor identificate la nivelul ANAP privind consolidarea capacității administrative, reducerea birocrației și digitalizarea proceselor de dezvoltare a competențelor profesionale în domeniul achizițiilor publice. Proiectul contribuie la instituirea și operaționalizarea unor instrumente digitale integrate, care vor susține managementul standardizat al competențelor și dezvoltarea profesională continuă a personalului din administrația publică centrală.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 30211300 Computer platforms, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 72510000 Computer-related management services
Options:
Description of the options: Opțiuni: Modificarea contractului: – clauze de revizuire. Părțile contractante au dreptul, pe durata îndeplinirii contractului, de a conveni modificarea și/sau completarea clauzelor acestuia, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, prin act adițional, cu respectarea prevederilor art. 221 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu condiția ca modificările să nu fie substanțiale și să fie strict legate de obiectul contractului inițial. Orice parte care inițiază o modificare are obligația de a transmite celeilalte părți o propunere motivată de modificare a contractului. În cazul în care Autoritatea contractantă decide prelungirea contractului, aceasta va notifica contractantul cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea duratei contractului. Contractantul va transmite acceptul sau refuzul propunerii de modificare în termen de maximum 15 zile de la primirea notificării. După semnarea actului adițional, contractantul este obligat să implementeze modificările convenite, cu respectarea tuturor condițiilor contractuale aplicabile. Nicio modificare nu va avea efect retroactiv. Orice modificare a contractului care nu a fost efectuată potrivit legii și în forma unui act adițional va fi considerată nulă.