625184-2026 - Competition
Romania – Public road transport services – Contract de delegare a gestiunii serviciilor publice de transport persoane în aria teritorială de competenţă a județului Covasna – Grupele 02, 03 și 08 din Programul de transport
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Contract de delegare a gestiunii serviciilor publice de transport persoane în aria teritorială de competenţă a județului Covasna – Grupele 02, 03 și 08 din Programul de transport
Description: Obiectul Contractului îl constituie delegarea sarcinilor și responsabilităților către Operator/Operatori cu privire la prestarea propriu-zisă a Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate în județul Covasna - Grupele 02, 03 și 08 din Programul de transport, după cum urmează: LOT 1 - Grupa 2 – 4 trasee 005 Baraolt - Aita Medie - Sfântu Gheorghe 006 Filia - Hăghig - Sfântu Gheorghe 007 Vârghiș - Aita Mare - Sfântu Gheorghe 008 Baraolt - Vâlcele - Sfântu Gheorghe LOT 2 - Grupa 3 – 3 trasee 009 Aita Seacă - Herculian – Baraolt 010 Baraolt - Doboșeni - Filia Vashámor / Vârghiș 011 Vârghiș - Filia / Malnaș - Sfântu Gheorghe LOT 3 - Grupa 8 – 1 traseu 046 Comandău – Covasna Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare, numai prin intermediul SEAP, dar nu mai târziu de 24 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. În măsura în care solicitările de clarificări sau informații suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut anterior, răspunsurile AC, în formă consolidată, vor fi publicate în SEAP cu 15 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 4201988_2026_PAAPD1623113
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: LOT 1
Description: Grupa 02 – 4 trasee 005 Baraolt - Aita Medie - Sfântu Gheorghe 006 Filia - Hăghig - Sfântu Gheorghe 007 Vârghiș - Aita Mare - Sfântu Gheorghe 008 Baraolt - Vâlcele - Sfântu Gheorghe Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 22.102.388,79 și 24.312.627,67 RON Sumele indicate nu includ TVA. Valoarea estimată a achiziției reprezintă valoarea totală a Contractului care rezultă din această procedură pe întreaga sa durată. Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Se ia în considerare posibilitatea modificării contractului cu maxim 10% a rulajului estimat, în conformitate cu art. 14 și art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, art. 17 alin. (1) lit. c) și art. 27 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările și completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a viitorului contract, la care se va raporta evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea estimată a viitorului contract la care s-a adăugat valoarea posibilelor suplimentări.
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: În baza art. 236 din Legea 99/2016 – entitatea contractantă își rezervă dreptul de a revizui contractul până la concurența valorii maxime prezentată pe o perioadă de 120 de luni de la momentul semnării contractului.
Lot: LOT-0002
Title: LOT 2
Description: Grupa 03 – 3 trasee 009 Aita Seacă - Herculian – Baraolt 010 Baraolt - Doboșeni - Filia Vashámor / Vârghiș 011 Vârghiș - Filia / Malnaș - Sfântu Gheorghe Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 15.611.917,12 și 17.173.108,83 RON Sumele indicate nu includ TVA. Valoarea estimată a achiziţiei reprezintă valoarea totală a Contractului care rezultă din această procedură pe întreaga sa durată. Enitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Se ia în considerare posibilitatea modificării contractului cu maxim 10% a rulajului estimat, în conformitate cu art. 14 și art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, art. 17 alin. (1) lit. c) și art. 27 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările și completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a viitorului contract, la care se va raporta evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea estimată a viitorului contract la care s-a adăugat valoarea posibilelor suplimentări.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: LOT 3
Description: Grupa 08 – 1 traseu 046 Comandău – Covasna Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 1.549.564,70 și 1.704.521,17 RON Sumele indicate nu includ TVA. Valoarea estimată a achiziţiei reprezintă valoarea totală a Contractului care rezultă din această procedură pe întreaga sa durată. Enitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee, introducerea de curse suplimentare sau noi stații. Se ia în considerare posibilitatea modificării contractului cu maxim 10% a rulajului estimat, în conformitate cu art. 14 și art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, art. 17 alin. (1) lit. c) și art. 27 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările și completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a viitorului contract, la care se va raporta evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea
Internal identifier: 3