2. Procedure
Procedure
Title: Προμήθεια νέου Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Εντύπων Ασφαλείας (Ο.Π.Σ.Ε.Α.), για την εκτύπωση – προσωποποίηση εντύπων ασφαλείας, συμπεριλαμβανομένου του νέου δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας Ελλήνων Πολιτών - Κάρτας Πολίτη, με τις συναφείς υπηρεσίες Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
Description: Στο έργο περιλαμβάνεται η προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για τη δημιουργία ενός εθνικού συστήματος ηλεκτρονικής αυθεντικοποίησης πολιτών συμμορφούμενο με τα υψηλότερα πρότυπα ασφαλείας και συμβατό με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό (eIDAS 2.0) και τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό για τη Ψηφιακή Ταυτότητα (European Digital Identity Regulation), το οποίο θα προσφέρει ένα προηγμένο σύνολο υπηρεσιών αυθεντικοποίησης. Επιπρόσθετα, περιλαμβάνεται η δημιουργία ενός κεντρικού κόμβου διαλειτουργικότητας υπηρεσιών αυθεντικοποίησης πολιτών (Citizen Ιdentity Hub) και η υποδομή παροχής εγκεκριμένων πιστοποιητικών ηλεκτρονικής υπογραφής στους Έλληνες Πολίτες. Συνολικά το προσφερόμενο σύστημα θα πρέπει να είναι σε θέση να εξυπηρετήσει επιτυχώς όλο τον κύκλο παραγωγής - έκδοσης (συλλογή δικαιολογητικών και βιομετρικών στοιχείων, διαχείριση αιτήσεων και δεδομένων, προσωποποίηση εγγράφων ασφαλείας, ποιοτικό έλεγχο προσωποποιημένων εγγράφων) εντύπων ασφάλειας. Η Αναθέτουσα Αρχή θεωρεί ως εύλογη προθεσμία παράδοσης του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Εντύπων Ασφαλείας, των συναφών υπηρεσιών υλοποίησης αυτού, καθώς και της ψηφιακής ταυτότητας και των υπηρεσιών αυθεντικοποίησης (εφεξής “Κυρίως Έργο”), το χρονικό διάστημα των 18 μηνών. Στο πλαίσιο του Κυρίως Έργου ο Ανάδοχος θα πρέπει να υλοποιήσει και να παραδώσει τα ακόλουθα: Μελέτη Εφαρμογής Παράδοση Εξοπλισμού Έργου και έτοιμου Λογισμικού Υπηρεσίες υλοποίησης περιβάλλοντος ανάπτυξης - επιχειρησιακής λειτουργίας και ανάπτυξης, Υπηρεσίες Ολοκλήρωσης Δοκιμαστική μετάπτωση και περίοδος Δοκιμών Αποδοχής Εκπαίδευση Περίοδος Δοκιμαστικής Λειτουργίας Μετά την οριστική παράδοση και παραλαβή του Κυρίως Έργου εκκινεί η περίοδος λειτουργίας και συντήρησης διάρκειας δέκα (10) ετών, κατά την οποία ο ανάδοχος θα παρέχει τις κάτωθι υπηρεσίες: - Λειτουργία και συντήρηση του συστήματος - On site support - Τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες - Προμήθεια λοιπών αναλωσίμων υλικών (φάκελοι, barcode ετικέτες, χαρτοκιβώτια). - Προμήθεια και Προσωποποίηση εντύπων ασφαλείας Ειδικότερα: Περίοδος Α (3 έτη): Κατά τα τρία (3) πρώτα έτη από την οριστική παραλαβή του Κυρίως Έργου η αναθέτουσα αρχή θα προμηθευθεί 6.420.000 έντυπα ασφαλείας τύπου ID1 και 1.050.000 έντυπα ασφαλείας τύπου ID3. Περίοδος Β (7 έτη): Κατά τη διάρκεια των υπόλοιπων επτά (7) ετών της συμβατικής διάρκειας, η αναθέτουσα αρχή θα προμηθευθεί έως 32.580.000 έντυπα ασφαλείας τύπου ID1 και έως 7.150.000 ασφαλείας τύπου ID3, σύμφωνα με τις ανάγκες της. Παράλληλα, θα δύναται να προσωποποιήσει και άλλα έντυπα ασφαλείας (μορφοτύπου ID-1, ID-3) σε περίπτωση που απαιτηθεί μελλοντικά. Οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια της περιόδου λειτουργίας και συντήρησης, κατόπιν, απόφασης της Αναθέτουσας Αρχής, δύναται να ασκηθεί δικαίωμα προαίρεσης με αντικείμενο: α) την επέκταση της παροχής των υπηρεσιών της περιόδου λειτουργίας και συντήρησης για επιπλέον χρονικό διάστημα έως 5 έτη συνολικά, από την αρχική ημερομηνία λήξης της, ή/και β) την παράταση της διάρκειας προμήθειας και των υπηρεσιών προσωποποίησης εντύπων ασφαλείας μέχρι εξαντλήσεως των ποσοτήτων της σύμβασης και πάντως, όχι πέραν των πέντε (5) ετών από την αρχική ημερομηνία λήξης της περιόδου λειτουργίας και συντήρησης. Το δικαίωμα προαίρεσης μπορεί να ασκηθεί με μονομερή δήλωση της αναθέτουσας αρχής προς τον ανάδοχο άπαξ ή περισσότερες φορές για ελάχιστο χρονικό διάστημα ενός (1) έτους και μέγιστο για πέντε (5) έτη.
Internal identifier: ΟΠΣΕΑ
Type of procedure: Competitive dialogue
Main features of the procedure: Ανοικτός Διεθνής Διαγωνισμός
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 22450000 Security-type printed matter
Additional classification (cpv): 22451000 Passports, 22455000 ID cards, 22456000 Permits, 30200000 Computer equipment and supplies, 48000000 Software package and information systems, 50324100 System maintenance services, 51000000 Installation services (except software), 64200000 Telecommunications services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: ΟΠΣEΑ