2. Procedure
Procedure
Title: Ramavtal mindre och mellanstora byggentreprenader
Description: Ramavtalet omfattar Riksdagsförvaltningens mindre och mellanstora ROT-byggentreprenader med kontraktssumma upp till cirka 50 MSEK. Målet med denna upphandling är att teckna ramavtal med fyra entreprenörer. Säkerhetsskyddsavtal tecknas med vinnande entreprenörer.
Internal identifier: 922-2025/26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45212350 Buildings of particular historical or architectural interest
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45210000 Building construction work, 45212300 Construction work for art and cultural buildings, 45450000 Other building completion work, 45453100 Refurbishment work, 45454000 Restructuring work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Ramavtalet omfattar Riksdagsförvaltningens mindre och mellanstora ROT-byggentreprenader i storleksklassen upp till cirka 30 MSEK. Säkerhetsskyddsavtal tecknas med vinnande entreprenörer.
Internal identifier: Ramavtal mindre och mellanstora byggentreprenader