See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen vuosina 2027-2029 A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanotto
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta. Hankinta on jaettu joukko-osastojen mukaan 12 eri osa-alueeseen. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen, useampaan tai kaikkiin osa-alueisiin. Hankintapäätökset tehdään osa-aluekohtaisesti (joukko-osastoittain), minkä vuoksi hankinnassa voidaan valita useita eri toimittajia. Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen Puitesopimus valitun toimittajan tai valittujen toimittajien kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelua suoritetaan Puolustusvoimien joukko-osastoissa sekä Pääesikunnan erikseen määrittelemillä paikkakunnilla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteista ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnössä ilmoitettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Puitejärjestelyn arvoon lasketaan yhteen kaikki sen perusteella solmittavat Puitesopimukset. Puitejärjestelyn arvioitu arvo on noin 1,25M€ alv.0%. Puitejärjestely päättyy, mikäli edellä esitetty puitejärjestelyn enimmäisarvo tulee täyteen tai sopimuskausi päättyy.
Internal identifier: 32689/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Hankinta on jaettuna osiin joukko-osastojen mukaan 12 eri osa-alueeseen. Tarjoajalla on oikeus jättää tarjous yhteen, useampaan tai kaikkiin osa-alueisiin. Hankintapäätökset tehdään osa-aluekohtaisesti. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen. a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80411100 Driving-test services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Jääkäriprikaati, Sodankylä ja Rovaniemi
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Jääkäriprikaatissa Sodankylässä ja Rovaniemellä. Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteista ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Kainuun prikaati, Kajaani
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Kainuun prikaatissa, Kajaanissa. Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Porin prikaati, Säkylä, Kankaanpää, Turku, Pori ja Huittinen
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Porin prikaatissa: Säkylä, Kankaanpää, Turku, Pori ja Huittinen Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteista ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enim-mäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Ilmasotakoulu, Tikkakoski ja Jyväskylä
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Ilmasotakoulussa: Tikkakoski ja Jyväskylä. Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteista ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Satakunnan lennosto, Pirkkala ja Tampere
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Satakunnan lennostossa: Pirkkala ja Tampere Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Panssariprikaati, Hämeenlinna ja Riihimäki
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Panssariprikaatissa: Hämeenlinna ja Riihimäki Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 6-5
Lot: LOT-0007
Title: Karjalan prikaati, Kouvola
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Karjalan prikaatissa: Kouvola. Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteista ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 7-6
Lot: LOT-0008
Title: Utin jääkärirykmentti, Utti ja Kouvola
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Utin jääkärirykmenttissä: Utti ja Kouvola Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 8-7
Lot: LOT-0009
Title: Maasotakoulu, Lappeenranta, Hamina ja Kotka
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Maasotakoulussa: Lappeenranta, Hamina ja Kotka Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja er-tyislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 9-8
Lot: LOT-0010
Title: Uudenmaan prikaati, Tammisaari
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Uudenmaan prikaatissa: Tammisaari Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 10-9
Lot: LOT-0011
Title: Rannikkoprikaati, Kirkkonummi ja Espoo
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Rannikkoprikaatissa: Kirkkonummi ja Espoo Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 11-10
Lot: LOT-0012
Title: Kaartin jääkärirykmentti, Helsinki ja Vantaa
Description: Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne Puolustusvoimien A-, BE-, C1-, C1E-, PVC-, CE- ja D -luokkien käsittely- ja ajokokeiden vastaanottamisesta sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittamisesta Kaartin jääkärirykmenttissä: Helsinki ja Vantaa Tarjouskilpailun perusteella solmitaan liitteen 2 mukainen sopimus valitun toimittajan kanssa. Suunniteltu sopimuskausi on tarkoitus saada voimaan 1.1.2027 ja sopimus tehdään 31.12.2029 asti. Asiakkaalla on lisäksi oikeus jatkaa sopimusta enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Kokeet vastaanotetaan Tilaajan osoittamalla ja hallinnoimalla ajoneuvokalustolla. Palvelun tuottamisessa on noudatettava Suomen lainsäädäntöä ja erityislainsäädäntöä, kuten Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) määräyksiä sekä Puolustusministeriön asetusta puolustusvoimien ajokorteis-ta ja ajoluvista (23/2013) sekä Puolustusvoimien määräyksiä. Hankintaan sisältyvät kaikki näiden säädösten edellyttämät esitarkastus-, kirjaus-, raportointi- ja dokumentointitoimenpiteet sekä muut välttämättömät viranomais- ja palvelutehtävät. Tarjouspyynnöllä on eritelty hankintamäärät / vuosi joukko-osastoittain. Hankintamäärät ovat arvioita, jotka vaihtelevat vuoden mittaan varusmiesten saapumiserien ja koulutustarpeiden mukaan. Asiakas ei sitoudu tarjouspyynnöllä annettuihin hankintamääriin, eikä tarkkoja vuosittaisia hankintamääriä pystytä etukäteen antamaan. Tämä Puitesopimus kuuluu Puolustusvoimien kuljettajantutkintojen käsittely- ja ajokokeiden vastaanottaminen sekä niihin liittyvien palvelutehtävien suorittaminen 2027-2029 Puitejärjestelyyn. Kaikkien puitejärjestelyyn kuuluvien Puitesopimuksien arvioitu enimmäisarvo on 1 250.000,00 €, alv 0 %.
Internal identifier: 12-11