625928-2026 - Competition
Denmark – Construction, foundation and surface works for highways, roads – 40400.203 Nygade – Messemotorvej, Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
Title40400.203 Nygade – Messemotorvej, Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning
DescriptionEntreprisen er en del af projektet 40400 Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning, som indgår i Infrastrukturplan 2035. Entreprisen ligger delvist i Ringkøbing-Skjern Kommune og delvist i Herning Kommune, og den omfatter i hovedtræk etablering af motortrafikvej, kommuneveje og stier samt bygværker. Der indgås i første omgang en entrepriseaftale om fremskudte arbejder, idet hovedparten af arbejderne udgør en option i entrepriseaftalen. Efter gennemførelse af en projektoptimeringsfase indgås aftale om optionen, medmindre én af parterne ønsker at benytte sig af exit-klausulen. Entrepriseaftalen omfatter en incitamentsordning vedr. entreprisesummen, som giver entreprenøren mulighed for at få udbetalt en bonus under forudsætning af, at nogle nærmere angivne vilkår er opfyldt.
Internal identifier729451
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233000 Construction, foundation and surface works for highways, roads
5. Lot
LotLOT-0000
DescriptionEntreprisen er en del af projektet 40400 Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning, som indgår i Infrastrukturplan 2035. Entreprisen ligger delvist i Ringkøbing-Skjern Kommune og delvist i Herning Kommune, og den omfatter i hovedtræk etablering af motortrafikvej, kommuneveje og stier samt bygværker.
Options
Description of the options____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 1) Udførelse af "øvrige bygge- og anlægsarbejder", dvs. alle arbejder bortset fra "fremskudte arbejder" (se entrepriseaftalen) og bortset fra option nr. 2 og 3. ____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 2) Stitunnel, Bro 5.00, Underføring af sti ved Timringvej. Optionen finansieres af Ringkøbing-Skjern Kommune. ____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 3) Stitunnel, Bro 5.35, Underføring af sti ved Fjelstervangvej. Optionen finansieres af Herning Kommune. ____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 4) Hvis aftaleindgåelsen forsinkes i forhold til den dato, der er oplyst i hovedtidsplanen, forbeholder ordregiver sig ret til at forskyde hovedtidsplanen tilsvarende.