2. Procedure
Procedure
Title: Konsulter med kompetens inom konstruktion/mekanik specifikt gällande signaltekniken
Description: Trafikverket saknar idag spetskompetens inom signaltekniska system och komponenter gällande mekanik. Därmed behöver vi stöd av konsulter som kan bidra med expertis och lösningar gällande de utmaningar som uppkommer inom detta område. Utöver detta finns ett behov av att kunna uppdatera befintlig dokumentation gällande signaltekniska komponenter. Uppdraget består i huvudsak av att i projekt eller i förvaltningen ta fram nya eller modifierade signalritningar och tillverkningsunderlag för signaltekniska konstruktioner inom mekanik.
Internal identifier: KOM-421377
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 51110000 Installation services of electrical equipment
Additional classification (cpv): 71300000 Engineering services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Konsulter med kompetens inom konstruktion/mekanik specifikt gällande signaltekniken