626120-2021 - ResultRomania-Oradea: District-heating mains construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectarea si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii ”Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul Municipiului Oradea pentru perioada 2009-2028 în scopul conformării la legislația de mediu și creșterii eficienței energetice - Etapa III”, LOT 1 Retele si mini-puncte termice; LOT 2 Puncte termice
Reference number: Cod unic: 4230487/2021/41
II.1.2.
Main CPV code
45232140 District-heating mains construction work
II.1.4.
Short description
Proiectarea si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii ”Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul Municipiului Oradea pentru perioada 2009-2028 în scopul conformării la legislația de mediu și creșterii eficienței energetice - Etapa III”, LOT 1 Retele si mini-puncte termice; LOT 2 Puncte termice, Cod unic: 4230487/2021/41
Investitia consta in :
• Reablitarea a 23,10 km de traseu ( 46,2 km conducte) de tronsoane de etea termica primara
• Retele de termoficare primara ce inlocuiesc reteaua secundara, 1,30 km lungime traseu (2,6 km conducte)
• Minipuncte termice instalate prin dezafectarea PT 804, PT 805, PT 818, PT 856, PT 862, in numar de 39 buc
• Retele de termoficare secundare in lungime de 1,10 km de traseu ( 4,40 km de conducta incalzire si ACM)
Prin contractul de lucrări sunt prevăzute pentru Lot I Rețele și mini-puncte termice lucrări de înlocuire a conductelor existente (subterane, în canal termic sau supraterane) uzate, cu conducte în sistem legat preizolat, montate pe traseele existente ale actualei rețele de agent termic, folosind culoarele libere create prin dezafectarea conductelor existente, reducând la minimum necesitatea devierii altor utilități existente în zonă sau acolo unde dimensiunea canalului termic nu permite respectarea distanței între conducte, acestea se vor monta îngropate direct în pământ pe strat de nisip. rețele de termoficare si realizarea de instalații în puncte termice: lucrări de montaj a conductelor (inclusiv achiziția conductelor și elementelor de conductă preizolate, vane și robineți, elemente de compensare, etc), demontări, desfaceri, refaceri străzi, alei, trotuare, terasamente, lucrări de construcții pentru rețele termice, lucrări de montaj a instalațiilor de transmitere date (senzori, fibra optică, echipamente conexe) și control de la distanță. (conform prevederilor din Caiet de sarcini Lot I Rețele și mini-puncte termice anexat).
Lucrările privind reabilitarea punctelor termice, respectiv montarea minipunctelor termice (module termice) vor asigura modernizarea instalațiilor interioare și realizarea monitorizării, în vederea preluării în dispecerat a datelor de funcționare ale punctului termic, a controlului și efectuării comenzilor de reglare din dispecerat.
Pentru Lot II Puncte termice se are în vedere modernizarea instalațiilor din punctele termice, echilibrarea hidraulică a sistemului de distribuție a energiei termice pentru încălzire, precum și monitorizarea acestora prin integrarea lor în dispeceratul tip SCADA, a controlului și a efectuării comenzilor de reglare din dispecerat. Se va asigura echilibrarea hidraulică a sistemului de distribuție a energiei termice pentru încălzire, la nivel de branșament, respectiv asigurarea recirculării acc. (conform prevederilor din Caiet de sarcini Lot II Puncte termice anexat).
Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor . Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor .
Prevederile prezentei sectiuni se completeaza cu prevederile Caietui de Sarcini.
VValoarea totala estimata : 157.641.992.62 lei fara TVA defalcată astfel:
LOT 1 Retele si mini-puncte termice: 108.043.983,37 lei fara TVA, defalcata astfel:
a) Valoare executie lucrari: 105.550.072,27 lei fara TVA
b) Valoare proiectare inclusiv asistenta tehnica din partea proiectantului : 2.493.911,10 lei fara TVA
LOT 2 Puncte termice: 49.598.009,25 lei fara TVA, defalcata astfel:
a) Valoare executie lucrari: 48.403.587,78 lei fara TVA
b) Valoare proiectare inclusiv asistenta tehnica din partea proiectantului : 1.155.333,14 lei fara TVA
Ofertanții nu vor avea nicio obligație în raport cu valorile componentelor, acestea fiind orien... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
LOT 2 Puncte termice
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232140 District-heating mains construction work, 39715200 Heating equipment, 45331100 Central-heating installation work, 71321200 Heating-system design services
II.2.4.
Description of the procurement
Ofertanții nu vor avea nicio obligație în raport cu valorile componentelor, acestea fiind orientative, oferta comparându-se în ansamblul său cu valoarea estimată a contractului.
LOT 1 Retele si mini-puncte termice
Lot No: 1
LLOT 1 Retele si mini-puncte termice: 108.043.983,37 lei fara TVA, defalcata astfel: