2. Procedure
Procedure
Title: Utförandeentreprenad E6 Ombyggnad BY012
Description: Kriminalvården är i expansionsskede för att tillgodose det ökade behovet av nya anstaltsplatser. Som ett led i expansionen kommer Anstalten Skogome öka antal platser från ca 200 till 800. Detta objektet omfattar ombyggnad av den gamla huvudbyggnaden, By 012. Den befintliga huvudbyggnaden, uppförd 1992, ska genomgå ombyggnation för att anpassas till nya funktionella krav. Byggnaden som har en area om 2445m2 BTA (2117m2 LOA), är uppförd i tre plan, varav det nedersta planet är utfört som souterräng. Idag inryms centralvakten, storkök, personalmatsal, administration och förråd i byggnaden. Byggnaden ska integreras som en del av den nya administrationsbyggnaden, byggnad 028 och kopplas samman med en förbindelsegång. Entrén till byggnaden sker via byggnad 028. Inga klienter kommer att vistas i byggnaden.
Internal identifier: SPF2026-056
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45216113 Prison building construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Utförandeentreprenad E6 Ombyggnad BY012