626848-2026 - Competition
Romania – Medical equipments – Furnizare de echipamente și dotări medicale pentru Spitalul Județean de Urgență Buzău
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare de echipamente și dotări medicale pentru Spitalul Județean de Urgență Buzău
Description: Obiectul contractului îl constituie achiziția echipamentelor și dotărilor medicale, precum și de instrumentar chirurgical, necesare dotării Spitalului Județean de Urgență Buzău, în vederea susținerii activităților de investigare și diagnosticare, monitorizare și susținere a funcțiilor vitale, tratament, intervenție chirurgicală, îngrijire a nou-născuților, recuperare și transport al pacienților. Produsele solicitate includ echipamente pentru endoscopie digestivă și reprocesarea endoscoapelor, recuperarea și mobilitatea pacienților, evaluare, anestezie și monitorizare, electrochirurgie, aspirație și hemostază intraoperatorie, oftalmologie, neonatologie, ventilație mecanică și chirurgie minim invazivă, precum și instrumentar chirurgical destinat intervențiilor din diferite specialități, respectiv:  Videogastroscop – 1 buc.;  Ecoendoscop și sistem complet videoendoscopie intervențională – 1 buc.;  Duodenoscop – 1 buc.;  Mașină de spălat endoscoape – 2 buc  Aparat mișcare continuă membru inferior – 3 buc.;  Targă transport hidraulic – 1 buc.;  Fotoliu rulant special pentru pacienții neurochirurgicali – 1 buc.;  Aparat tip kinetek – 2 buc  Aparat de încălzire și infuzie rapidă – 1 buc.;  Aparat pentru anestezie tronculară – 1 buc.;  Aparat vizualizat vene – 3 buc.;  Holter EKG 3 canale – 2 buc.;  Holter EKG 7 canale – 1 buc.;  Capnograf portabil – 1 buc.  Cauter cu radiofrecvență – 2 buc.;  Aspiratoare chirurgicale mobile – 2 buc.;  Sistem de aspirație intraoperatorie – 1 buc.;  Turniquet – 1 buc.;  Garou pneumatic digital cu manșetă de mână și picior – 1 buc.  Aparat laser oftalmologic – 1 buc.  Incubator transport – 1 buc.;  Bilirubinometre – 2 buc.;  Lămpi fototerapie – 4 buc.;  Incubatoare închise – 10 buc.;  Pătuțuri transport – 2 buc.  Ventilatoare – 7 buc.;  Aparat ventilație mecanică – 1 buc.  Seturi instrumentar chirurgie laparoscopică avansată – 2 seturi;  Turn laparoscopie 4K – 1 buc.;  Sistem de cistoscop flexibil – 1 buc  Seturi complete de instrumentar chirurgical specializat pentru patologia digestivă și hepato-bilio-pancreatică – 10 seturi;  Seturi instrumentar chirurgical esențial (basic) – 11 seturi;  Instrumentar chirurgical din sfera ORL – 1 set;  Instrumentar fin de chirurgie plastică – 1 set;  Seturi instrumentar neurochirurgical pentru intervenții craniene și spinale – 1 set. Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări formulate de operatorii economici interesați cu cel mult 10 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 40557502026-10
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Echipamente medicale pentru endoscopie digestivă
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Videogastroscop – 1 buc.; Ecoendoscop și sistem complet videoendoscopie intervențională – 1 buc.; Duodenoscop – 1 buc.; Mașină de spălat endoscoape – 2 buc. Toate produsele solicitate trebuie să fie noi, neutilizate anterior, fabricate din componente noi și conforme cu legislația aplicabilă, în funcție de categoria și destinația acestora. Nu se acceptă produse recondiționate sau produse utilizate anterior în scop clinic ori demonstrativ. Verificările și testele efectuate de producător în cadrul procesului de fabricație și al controlului calității nu constituie utilizare anterioară în sensul prezentei cerințe. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 51400000 Installation services of medical and surgical equipment, 80511000 Staff training services
Lot: LOT-0002
Title: Echipamente medicale pentru recuperarea și mobilitatea pacienților
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Aparat mișcare continuă membru inferior – 3 buc.; Targă transport hidraulic – 1 buc.; Fotoliu rulant special pentru pacienții neurochirurgicali – 1 buc.; Aparat tip kinetek – 2 buc. Toate produsele solicitate trebuie să fie noi, neutilizate anterior, fabricate din componente noi și conforme cu legislația aplicabilă, în funcție de categoria și destinația acestora. Nu se acceptă produse recondiționate sau produse utilizate anterior în scop clinic ori demonstrativ. Verificările și testele efectuate de producător în cadrul procesului de fabricație și al controlului calității nu constituie utilizare anterioară în sensul prezentei cerințe. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Echipamente medicale pentru evaluarea, anestezia și monitorizarea pacientului
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Aparat de încălzire și infuzie rapidă – 1 buc.; Aparat pentru anestezie tronculară – 1 buc.; Aparat vizualizat vene – 3 buc.; Holter EKG 3 canale – 2 buc.; Holter EKG 7 canale – 1 buc.; Capnograf portabil – 1 buc. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Echipamente medicale pentru electrochirurgie, aspirație și hemostază intraoperatorie
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Cauter cu radiofrecvență – 2 buc.; Aspiratoare chirurgicale mobile – 2 buc.; Sistem de aspirație intraoperatorie – 1 buc.; Turniquet – 1 buc.; Garou pneumatic digital cu manșetă de mână și picior – 1 buc. Toate produsele solicitate trebuie să fie noi, neutilizate anterior, fabricate din componente noi și conforme cu legislația aplicabilă, în funcție de categoria și destinația acestora. Nu se acceptă produse recondiționate sau produse utilizate anterior în scop clinic ori demonstrativ. Verificările și testele efectuate de producător în cadrul procesului de fabricație și al controlului calității nu constituie utilizare anterioară în sensul prezentei cerințe. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Echipamente medicale pentru oftalmologie
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următorul produs: Aparat laser oftalmologic – 1 buc. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Echipamente medicale pentru neonatologie
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Incubator transport – 1 buc.; Bilirubinometre – 2 buc.; Lămpi fototerapie – 4 buc.; Incubatoare închise – 10 buc.; Pătuțuri transport – 2 buc. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Echipamente medicale pentru ventilație mecanică
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Ventilatoare – 7 buc.; Aparat ventilație mecanică – 1 buc. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Echipamente medicale pentru chirurgie minim invazivă
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Seturi instrumentar chirurgie laparoscopică avansată – 2 seturi; Turn laparoscopie 4K – 1 buc.; Sistem de cistoscop flexibil – 1 buc. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: Instrumentar chirurgical
Description: Achiziția se înscrie în demersurile Autorității contractante de modernizare și completare a infrastructurii medicale și urmărește dezvoltarea capacității spitalului de a furniza servicii medicale integrate, adaptate diversității patologiilor și complexității cazurilor tratate. În cadrul acesui lot se solicită următoarele produse: Seturi complete de instrumentar chirurgical specializat pentru patologia digestivă și hepato-bilio-pancreatică – 10 seturi; Seturi instrumentar chirurgical esențial (basic) – 11 seturi; Instrumentar chirurgical din sfera ORL – 1 set; Instrumentar fin de chirurgie plastică – 1 set; Seturi instrumentar neurochirurgical pentru intervenții craniene și spinale – 1 set. Cerințele tehnice minime, configurațiile solicitate, condițiile privind livrarea și instruirea personalului, precum și cerințele privind garanția, mentenanța și suportul tehnic sunt detaliate în caietul de sarcini si in anexele la acesta.
Internal identifier: 9