627876-2023 - ResultRomania-Vaslui: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Executie lucrari si asistenta tehnica la obiectivul de investitii – „Regiunea Nord - Est - Axa rutiera 4: Vslui - Reabilitare si modernizare Drum strategic judetean Birlad - Laza - Codaesti (DJ 245, DJ 245M, DJ 247, DJ 246)” – rest de executat – Lot 1 si Lot 2.
Reference number: 334171_2023_PAP4192/MC_III/AL1
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il constituie prestarea serviciilor de asistenta tehnica si de executie a lucrarilor ramase de executat pentru reabilitarea si modernizarea drumului strategic judetean Birlad – Laza – Codaiesti (DJ 245, DJ 245M, DJ 247, DJ 246) - Lot 1 si Lot 2.
Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta nu va raspunde solicitarilor de clarificari venite dupa termenul limita stabilit initial.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Executie lucrari si asistenta tehnica la obiectivul de investitii ”Regiunea Nord - Est - Axa rutiera strategica 4: Vaslui - Reabilitare si modernizare Drum strategic judetean Birlad - Laza - Codaesti (DJ 245, DJ 245M, DJ 247, DJ 246) - ret de executat - Lot 2
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Asistenta tehnica si executia lucrarilor ramase de executat pentru lotul nr. 2, pe o lungime de 12,373 km de drum judetean (DJ 245M), in conformitate cu prevederile din caietul de sarcini si proiectului tehnic.
Valoarea estimata totala a contractului pentru restul de executat pe lotul nr. 2 este de 19.489.328,66 lei, exclusiv TVA, defalcata astfel:
LOT 2: valoare estimata: 19.489.328,66 lei, fara TVA din care:
a. Cheltuieli cu asistenta tehnica: 86.132,54 lei, exclusiv TVA;
b. Cheltuieli pentru amenajarea terenului (relocare retele apa – canal + energie electrica si telefonie): 62.888,23 lei, fara TVA ;
c. Cheltuieli pt. investitia de baza (construcii+instalatii): 17.304.921,22 lei exclusiv TVA;
d. Organizare de santier (lucrari de constructii): 3.361,68 lei exclusiv TVA;
e. Organizare de santier (cheltuieli conexe): 64.680,71 lei exclusiv TVA.
Executie lucrari si asistenta tehnica la obiectivul de investitii ”Regiunea Nord - Est - Axa rutiera 4: Vaslui - Reabilitare si modernizare Drum strategic judetean Birlad - Laza - Codaesti (DJ 245, DJ 245M, DJ 247, DJ 246)” - rest de executat - Lot 1
Lot No: 1
Asistenta tehnica si executia lucrarilor ramase de executat pentru lotul nr. 1, pe o lungime de 35,419 km de drum judetean (DJ 245), in conformitate cu prevederile din caietul de sarcini si proiectului tehnic.
Valoarea estimata totala a contractului pentru restul de executat pe lotul nr. 1 este de 41.928.140,26 lei, exclusiv TVA, defalcata astfel:
LOT 1: valoare estimata: 41.928.140,26 lei, fara TVA din care:
a. Cheltuieli cu asistenta tehnica : 206.572,00 lei, exclusiv TVA;
b. Cheltuieli pentru amenajarea terenului (relocare retele apa – canal + energie electrica si telefonie): 838.538,75 lei, fara TVA ;
c. Cheltuieli pt. investitia de baza (construcii+instalatii): 35.686.861,10 lei exclusiv TVA;
d. Alte cheltuieli (remedieri si corectari lucrari executate): 4.825.958,00 lei, exclusiv TVA;
e. Organizare de santier (lucrari de constructii): 209.474,22 lei exclusiv TVA;
f. Organizare de santier (cheltuieli conexe): 160.736,08 lei exclusiv TVA,.