627885-2026 - Competition
Sweden – Parcel transport services – Transport av medicinska prover
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Transport av medicinska prover
Description: Omfattning Region Jämtland Härjedalen genomför upphandling av transport för medicinska prover till andra analyserande laboratorier samt donation/transplantationsmaterial i och utanför Sverige. Vi söker en samarbetspartner som ser vikten av att dessa transporter genomförs med precision, hög säkerhet och minutiös tidsplanering. Transport av gods sker till stor del i Sverige men även utomlands och de länder som vi främst skickar gods till är: Frankrike, Norge och Danmark. Det kan dock förekomma transport till andra länder. Med hänsyn till godsets art är det viktigt att den leverantör som tilldelas uppdraget har kapacitet att transportera gods, dygnet runt, planerat och akut samt inte använda sig av andra transportörer för att fullfölja delar av transporter. Vi uppmuntrar er att ställa frågor. Välkommen med anbud.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60161000 Parcel transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123798:Lot:1
Additional classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)