627954-2026 - Competition
Romania – Desktop computer – Sisteme de calcul de inalta performanta pentru cercetare in domeniul Inteligentei artificiale proiect HRIA
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Sisteme de calcul de inalta performanta pentru cercetare in domeniul Inteligentei artificiale proiect HRIA
Description: Universitatea din București intenționează să achiziționeze sisteme de calcul de înaltă performanță, necesare pentru cercetarea în domeniul Inteligenței Artificiale. Achiziția se va face în cadrul proiectului “HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA”. În cadrul proiectului “HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA”, Universitatea din București va desfășura activități de cercetare în domeniul Inteligenței Artificiale, acestea necesitând sisteme de calcul puternice pentru rularea experimentelor aferente. Motivele achiziționării sistemelor sunt următoarele: • Facilitarea cercetării științifice: Achiziționarea unor sisteme de calcul performante constituie un element esențial în susținerea și dezvoltarea cercetării în domeniul Inteligenței Artificiale. Aceste echipamente avansate oferă capacitatea de a procesa volume semnificative de date și de a antrena modele de învățare automată la scară largă, contribuind la rezultate științifice relevante și inovatoare. • Dezvoltarea abilităților studenților: Sistemele de calcul performante oferă studenților implicați în procesul de cercetare posibilitatea de a lucra cu tehnologii de ultimă generație. • Creșterea competitivității universității: Resursele de calcul stimulează competitivitatea la nivel internațional și permit cercetătorilor să răspundă în mod eficient provocărilor complexe din domeniul Inteligenței Artificiale.
Internal identifier: hria 1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 30213300 Desktop computer
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: -Statii de lucruu cu 2XGPU
Description: Lot 1 - Stații de lucru cu 2×GPU pentru calcul performant buc 2
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Sistem pentru urmarirea directiei privirii
Description: În cadrul proiectului “HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA”, Universitatea din București va desfășura activități de cercetare în domeniul Inteligenței Artificiale, acestea necesitând sisteme de calcul puternice pentru rularea experimentelor aferente. Motivele achiziționării sistemelor sunt următoarele: • Facilitarea cercetării științifice: Achiziționarea unor sisteme de calcul performante constituie un element esențial în susținerea și dezvoltarea cercetării în domeniul Inteligenței Artificiale. Aceste echipamente avansate oferă capacitatea de a procesa volume semnificative de date și de a antrena modele de învățare automată la scară largă, contribuind la rezultate științifice relevante și inovatoare. • Dezvoltarea abilităților studenților: Sistemele de calcul performante oferă studenților implicați în procesul de cercetare posibilitatea de a lucra cu tehnologii de ultimă generație. • Creșterea competitivității universității: Resursele de calcul stimulează competitivitatea la nivel internațional și permit cercetătorilor să răspundă în mod eficient provocărilor complexe din domeniul Inteligenței Artificiale.
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 38636000 Specialist optical instruments
Lot: LOT-0003
Title: Interfata Om Calculator
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 33124100 Diagnostic devices
Lot: LOT-0004
Title: -Laptop performant
Internal identifier: 4
Main classification (cpv): 30213100 Portable computers
Lot: LOT-0005
Title: Kit VR Pro
Internal identifier: 5
Main classification (cpv): 38630000 Astronomical and optical instruments