2. Procedure
Procedure
Title: Hämtning av kommunalt avfall i Vallentuna kommun
Description: SÖRAB, genom sitt uppdrag som verksamhetsansvarig för avfallverksamheten i Vallentuna kommun, välkomnar marknadens entreprenörer att lämna anbud avseende hämtning av kommunalt, fast avfall, i Vallentuna kommun. Syftet med upphandlingen är att att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort kommunalt avfall samt avfall som är kommunalt insamlingsansvar. SÖRAB har för avsikt att teckna avtal med en (1) entreprenör. Beräknad start av leverans är 2028-03-15. Avtalstiden är till och med 2033-03-31, med möjlighet till förlängning till och med 2036-03-31. Välkomna med ert anbud!
Internal identifier: UH2026-29
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90511300 Litter collection services
Additional classification (cpv): 90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services, 90500000 Refuse and waste related services, 90510000 Refuse disposal and treatment, 90512000 Refuse transport services, 90513000 Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Hämtning av kommunalt avfall i Vallentuna kommun