629136-2026 - Competition
Finland – Engineering-related scientific and technical services – HERI2 Maaperätutkimukset puitesopimus 2026-2030
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: HERI2 Maaperätutkimukset puitesopimus 2026-2030
Description: Väylävirasto on päättänyt solmia 4-vuotisia puitesopimuksia maaperä ja pohjatutkimusten, sekä tärinä- ja melumittausten toteuttamiseksi. Hankinnan tavoitteena on mahdollistaa laadukkaan tutkimusaineiston tuottaminen tehokkaasti. Tilaaja teettää tämän puitesopimuksen perusteella seuraavia tehtäviä: Helsinki-Riihimäki kapasiteetin lisääminen 2. vaihe ja 3. vaihe, sekä Helsinki - Tampere perusparannus, projekteihin liittyvien eri suunnitteluvaiheiden ja rakentamisen aikaisten maaperä- ja pohjatutkimusten, tärinä- ja melumittausten sekä ympäristönäytteenottojen suorittaminen ja analysointi. Toimeksiannot sijaitsevat Helsinki-Tampere välillä. Edellä todetusta lähtökohdasta huolimatta puitesopimuksen mukaisia toimeksiantoja voidaan myös teettää muissa, ko. rataosuudella sopimusaikana mahdollisesti alkavissa uusissa hankkeissa. Puitejärjestelyn piirissä teetettävän työn määrä on yhteensä arviolta 750 000 euroa vuodessa ja arviolta 3 000 000 euroa puitejärjestelyn voimassaoloaikana, ilman arvonlisäveroa. Puitejärjestely solmitaan vähintään kolmen (mikäli hyväksyttyjä tarjouksia on vähemmän kuin 3 voidaan puitejärjestely solmia myös yhden tai kahden toimijan kanssa) ja enintään neljän toimittajan kanssa. Sija 4 otetaan mukaan puitejärjestelyyn, mikäli kyseisen sijan hyväksytyn tarjouksen vertailuhinnan ero halvimpaan on pienempi kuin 15 %.
Internal identifier: VÄYLÄ/6491/Vv-02.01.10/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71350000 Engineering-related scientific and technical services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Sopimusaikaa on mahdollista jatkaa 2 vuoden pituisella optiolla. Neuvottelut option käytöstä käydään tilaajan aloitteesta vuoden 2027 elokuussa. Päätös option käytöstä on tehtävä viimeistään 30.11.2027 mennessä. Option käyttö edellyttää molempien osapuolten hyväksymistä.