629235-2026 - Competition
Romania – IT services: consulting, software development, Internet and support – Achiziția de servicii de dezvoltare a soluțiilor digitale și licențe aferente soluțiilor digitale de tip Front Office și Back Office, si servicii de instruire în cadrul proiectului „Transformarea serviciilor publice prin digitalizare la Primăria Comunei Chetani“
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleAchiziția de servicii de dezvoltare a soluțiilor digitale și licențe aferente soluțiilor digitale de tip Front Office și Back Office, si servicii de instruire în cadrul proiectului „Transformarea serviciilor publice prin digitalizare la Primăria Comunei Chetani“
DescriptionPrezenta achiziție face parte din proiectul „Transformarea serviciilor publice prin digitalizare în Comuna Chetani, județul Mureș”, finanțat prin Programul Regional Centru 2021–2027, in cadrul apelului de proiectePRC/444/PRC_P2/OP1, se aliniaza obiectivului de a sprijini dezvoltarea digitala a Primariei Comunei Chetani. Acesta vizeaza dezvoltarea, testarea si pilotarea a doua solutii digitale inovatoare: o solutie de tip front-office si o solutie de tip back-office, menite sa imbunatateasca interactiunea dintre autoritate si cetatean/contribuabil si sa faciliteze accesul. Proiectul sustine trecerea la o economie inteligenta si inovatoare. In contextul unei infrastructuri software descentralizate in cadrul primariei, unde fiecare departament utilizeaza softuri specifice, se evidentiaza necesitatea a doua solutii integrate care sa unifice serviciile de tip e-guvernare si gestionarea documentelor, asigurand trasabilitatea activitatilor interne si externe ale primariei. Astfel, proiectul urmareste dezvoltarea, testarea si pilotarea a doua solutii digitale complexe: 1. Solutia digitala de front-office – o soluție online ce facilitează digitalizarea administrației publice prin oferirea de servicii online de către UAT cetățenilor, sprijinind interacțiunea dintre Primărie și cetățean/contribuabil. Soluția de front-office este proiectată pentru a optimiza fluxul de informații între Primărie și cetățeni, adresându-se atât persoanelor fizice, cât și juridice. Platforma va permite utilizatorilor un acces intuitiv și eficient la informații relevante și personalizate. Solutia de front office va avea in componenta sa urmatoarele: Aplicatie info-chiosc (IoT); Solutie digitala de oferire a serviciilor online Servicii online taxe, Solutie digitala de oferire a serviciilor online privind registrul agricol, Solutie digitala pentru servicii online urbanism , Portal de publicare si gestionare a informaţiei, Solutie digitala Monitorul Oficial Local, Mecanism de bugetare participative, Solutie de comunicarea online de date și documente cu birourile executorii judecatorești, Solutie digitala pentru oferirea de servicii online cetatenilor, Aplicaţie pentru dispozitive mobile cu servicii partajate adresate cetăţenilor 2. Solutia digitala de back-office – un sistem informatic integrat, destinat automatizării, eficientizării și securizării fluxurilor de lucru interne ale instituției și susținerii colaborării între departamente. Conceput pentru a centraliza și gestiona datele și procesele administrative, acest sistem include funcționalități adaptate specificului operațional al administrației publice locale, asigurând o gestionare optimizată a activităților interne. Solutia de front office va avea in componenta sa urmatoarele: Solutie digitala de Managementul documentelor, Modulul de Registratura, Solutie mobile de inventariere a activelor fixe si a obiectelor de inventor, Solutie digitala de ROeID, Solutie de Arhiva electronica, Solutie pentru securitatea cibernetica de tip IDS, Centralizator date cetăţean si adresă (web si mobile), modul gestiune debite prescriptibile, solutie import trezorerie, F2201/F2202 / Popriri, Modulul Curtea de conturi, Comunicarea documentelor și datelor în format electronic structurat cu DRPCIV, Solutie de supraveghere video, Aplicație de informare cu privire la eficiența energetică.
Internal identifier5669392_2026_PAAPD1637599
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionPrezenta achiziție face parte din proiectul „Transformarea serviciilor publice prin digitalizare în Comuna Chetani, județul Mureș”, finanțat prin Programul Regional Centru 2021–2027, in cadrul apelului de proiectePRC/444/PRC_P2/OP1, se aliniaza obiectivului de a sprijini dezvoltarea digitala a Primariei Comunei Chetani. Acesta vizeaza dezvoltarea, testarea si pilotarea a doua solutii digitale inovatoare: o solutie de tip front-office si o solutie de tip back-office, menite sa imbunatateasca interactiunea dintre autoritate si cetatean/contribuabil si sa faciliteze accesul. Proiectul sustine trecerea la o economie inteligenta si inovatoare. In contextul unei infrastructuri software descentralizate in cadrul primariei, unde fiecare departament utilizeaza softuri specifice, se evidentiaza necesitatea a doua solutii integrate care sa unifice serviciile de tip e-guvernare si gestionarea documentelor, asigurand trasabilitatea activitatilor interne si externe ale primariei. Astfel, proiectul urmareste dezvoltarea, testarea si pilotarea a doua solutii digitale complexe: 1. Solutia digitala de front-office – o soluție online ce facilitează digitalizarea administrației publice prin oferirea de servicii online de către UAT cetățenilor, sprijinind interacțiunea dintre Primărie și cetățean/contribuabil. Soluția de front-office este proiectată pentru a optimiza fluxul de informații între Primărie și cetățeni, adresându-se atât persoanelor fizice, cât și juridice. Platforma va permite utilizatorilor un acces intuitiv și eficient la informații relevante și personalizate. Solutia de front office va avea in componenta sa urmatoarele: Aplicatie info-chiosc (IoT); Solutie digitala de oferire a serviciilor online Servicii online taxe, Solutie digitala de oferire a serviciilor online privind registrul agricol, Solutie digitala pentru servicii online urbanism , Portal de publicare si gestionare a informaţiei, Solutie digitala Monitorul Oficial Local, Mecanism de bugetare participative, Solutie de comunicarea online de date și documente cu birourile executorii judecatorești, Solutie digitala pentru oferirea de servicii online cetatenilor, Aplicaţie pentru dispozitive mobile cu servicii partajate adresate cetăţenilor 2. Solutia digitala de back-office – un sistem informatic integrat, destinat automatizării, eficientizării și securizării fluxurilor de lucru interne ale instituției și susținerii colaborării între departamente. Conceput pentru a centraliza și gestiona datele și procesele administrative, acest sistem include funcționalități adaptate specificului operațional al administrației publice locale, asigurând o gestionare optimizată a activităților interne. Solutia de front office va avea in componenta sa urmatoarele: Solutie digitala de Managementul documentelor, Modulul de Registratura, Solutie mobile de inventariere a activelor fixe si a obiectelor de inventor, Solutie digitala de ROeID, Solutie de Arhiva electronica, Solutie pentru securitatea cibernetica de tip IDS, Centralizator date cetăţean si adresă (web si mobile), modul gestiune debite prescriptibile, solutie import trezorerie, F2201/F2202 / Popriri, Modulul Curtea de conturi, Comunicarea documentelor și datelor în format electronic structurat cu DRPCIV, Solutie de supraveghere video, Aplicație de informare cu privire la eficiența energetică. Soluțiile prevăzute în acest proiect au ca scop digitalizarea administrației publice a comunei Chetani prin furnizarea de servicii online pentru cetățeni, facilitând astfel interacțiunea direct între Primărie și cetățean/contribuabil. Aceste soluții vor fi dezvoltate pentru a îmbunătăți schimbul de informații între Primărie și cetățeni, vizând atât persoanele fizice, cât și cele juridice.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 72212517 IT software development services, 80500000 Training services