2. Procedure
Procedure
Title: Ejendomsadministration af ældre- og plejeboliger i Herning Kommune
Description: Udbuddet vedrører indgåelse af kontrakt om administration af kommunalt ejede almene ældre- og plejeboliger i Herning Kommune. Kontrakten omfatter alle opgaver forbundet med administrationen af disse boliger herunder bl.a. modtagelse og besvarelse af henvendelser fra lejerne, udarbejdelse af lejekontrakter, opkrævning af indskud og husleje mv., almindelig regnskabsførelse, flytteopgørelser, forbrugsregnskaber, restanceopkrævning, håndtering af beboerklager, sekretariatsbetjening af beboer- og afdelingsmøder samt udarbejdelse af budgetter og regnskaber
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79993000 Building and facilities management services
Additional classification (cpv): 75123000 Administrative housing services
5. Lot
Lot: LOT-0000