629375-2026 - Competition
Finland – Railway construction works – Radan suoja-aitojen rakentaminen 2027-2029
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Radan suoja-aitojen rakentaminen 2027-2029
Description: Väylävirasto muodostaa puitejärjestelyn, joka pitää sisällään neljä (4) eri osa-aluetta: Alueet on esitetty ratojen kunnossapidon työnjaossa: https://vayla.fi/kunnossapito/rataverkon-kunnossapito/tyonjako Osa-alue 1: Etelä-Suomi, kunnossapitoalueet 1 ja 2 Osa-alue 2: Länsi-Suomi, kunnossapitoalueet 3, 4 ja 5 Osa-alue 3: Itä-Suomi, kunnossapitoalueet 6, 7 ja 8 Osa-alue 4: Pohjois-Suomi, kunnossapitoalueet 9, 10, 11 ja 12 Pääosin hankittavat aidat ovat radan suoja-aitoja, jotka asennetaan radan suojaulottuman RSU:n ulkopuolelle estämään asiattomien pääsy rata-alueelle. Toinen vähäisemmässä määrin hankittava aita on asema- ja laiturialueilla raiteiden väliin asennettava matalampi aitaelementti. Puitejärjestelyssä toimii useita toimijoita.
Internal identifier: VÄYLÄ/6374/Vv-02.01.02/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: Etelä-Suomi, kunnossapitoalueet 1 ja 2
Description: Pääosin hankittavat aidat ovat radan suoja-aitoja, jotka asennetaan radan suojaulottuman RSU:n ulkopuolelle estämään asiattomien pääsy rata-alueelle. Toinen vähäisemmässä määrin hankittava aita on asema- ja laiturialueilla raiteiden väliin asennettava matalampi aitaelementti.
Internal identifier: Osa-alue 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2: Länsi-Suomi, kunnossapitoalueet 3, 4 ja 5
Internal identifier: Osa-alue 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 3: Itä-Suomi, kunnossapitoalueet 6, 7 ja 8
Internal identifier: Osa-alue 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Osa-alue 4: Pohjois-Suomi, kunnossapitoalueet 9, 10, 11 ja 12
Internal identifier: Osa-alue 4-3