629481-2026 - Competition
Finland – Architectural, engineering and planning services – Rakennesuunnittelun puitejärjestely
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Rakennesuunnittelun puitejärjestely
Description: Helsingin yliopisto kilpailuttaa Yliopistorakennusten pienten peruskorjausten ja muutostöiden rakennesuunnittelun. Hankinta koskee Helsingin yliopistokonsernin (Helsingin yliopisto, Helsingin yliopiston rahastot, Helsingin Yliopistokiinteistöt Oy, KOy Biomedicum Helsinki sekä näiden omistamat kiinteistö-, tytäryhtiöt) erikseen määritettävissä rakennushankkeissa tehtäviä rakennesuunnittelutehtäviä puitesopimuskaudella. Osallistumishakemusten perusteella tarjouskilpailuun valitaan 5-10 yritystä. Tarjouskilpailun perusteella 3-8 toimijan kanssa solmitaan puitesopimus. Myöhemmin yksilöitäviin toimeksiantoihin tilaaja tekee alle kansallisen kynnysarvon jäävät tilaukset oman harkintansa mukaisesti. Harkinnassaan tilaaja ottaa huomioon hankkeen ominaispiirteet sekä sopimuskumppaneiden erityisosaamisen ja kokemuksen. Kansallisen kynnysarvon ylittävissä tilauksissa tilaaja minikilpailuttaa hankekohtaisesti suunnittelupalvelut puitesopimuskumppaneiden joukosta. Mikäli palveluhankintoja koskeva kansallinen tai EU-kynnysarvo muuttuu sopimuskauden tai optiokausien aikana, edellä mainittuja tilausehtoja sovelletaan kulloinkin voimassa olevan kansallisen kynnysarvon mukaisesti.
Internal identifier: 616430
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Rajoitettu menettely on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa julkaistaan ilmoitus hankinnasta. Toimittajat voivat pyytää saada osallistua tarjouskilpailuun. Ainoastaan hankintayksikön valitsemat ehdokkaat voivat tehdä tarjouksen. Osallistumishakemuksen perusteella hankintayksikkö valitsee ne yritykset, joille tarjouspyyntö lähetetään. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäneitä ehdokkaita on enemmän kuin 5 kappaletta, niin hankintayksikkö laittaa ehdokkaat paremmuusjärjestykseen pisteiden perusteella. Ehdokkaat pisteytetään suuruusjärjestykseen, jossa eniten pisteitä saanut voittaa. Mikäli pisteytyksen jälkeen yli 10 eniten pisteitä saanutta ehdokasta on tasapisteissä, niin tasapisteissä olevista arvotaan tarjouskilpailuun osallistuvat ehdokkaat. Jatkoon valittavien osallistujien määrä on enimmillään 10 ehdokasta. Kilpailutuksen toisessa vaiheessa arviointi tehdään painottaen suhteessa hinta 40 %, laatu 60 %. Puitesopimus tehdään kolmen (3) -kahdeksan (8) toimijan kanssa.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71240000 Architectural, engineering and planning services
5. Lot
Lot: LOT-0000