629906-2026 - Competition
Romania – Antiseptics and disinfectants – DEZINFECTANTI-2026
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleDEZINFECTANTI-2026
DescriptionPentru Furnizarea produselor " DEZINFECTANTI" -detaliile tehnice solicitate trebuie sa fie indeplinite conform Caietului de sarcini si a raspunsurilor consolidate la solicitarile de clarificari , a eventualelor clarificari din oficiu/erate, care vor fi publicate inainte de termenul limita de deschiderea al ofertelor. Termenul limita pana la care se pot solicita clarificari la documentatia de atribuire - cu 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire pana in a 11 -a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor la anuntul de participare.
Internal identifier20.04.04
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 33631600 Antiseptics and disinfectants
5. Lot
LotLOT-0001
Title-Lot 1: Detergent dezinfectant de nivel inalt pentru suprafeţe critice
DescriptionIndicatii: curatarea si dezinfectia de nivel înalt a suprafetelor; Tipul : produs concentrat; Modul de plicare: prin ştergere; Aria : Unitati sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiană şi standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022 • Bactericida: EN 13727 (Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 5,0 ; • Bactericida conform EN 16615( 2/2). • Levuricidă: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Levuricidă conform EN 16615( 2/2). • Fungicida: EN 13624 (Candida albicans + Aspergillus brasiliensis) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Micobactericida: EN 14348 (Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) (2,1), timp de contact 60 min., reducere lg. ≥4,0 ; • Virucida: EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical ) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0; • Sporicida: EN 17126 ( 2/1), (Bacilus subtilis, Clostridium difficile), reducerea log ≥ 3,0, pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical, timp de contact ≤ 15 min. Caracteristicile produsului: - sa fie sub forma lichida sau pulbere, compatibil cu orice tip de suprafeţe, respectiv : • plastic, cauciuc, sticla, sticla acrilica, metal cromat sau nichelat, lemn lustruit sau vopsit • gresie, faianta, covor PVC tip tarkett • mobilier, brancarde, targi, carucioare, canapele de consultatii si tratament, etc - Prezentare de rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca compatibilitatea produsului oferit cu materialele suprafetelor care trebuie dezinfectate, descrise in cerinte - Prezentare de rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca eficienta produsului in conditii de murdarie, sa aiba eficienta si in prezenta substantelor interferente: sange, puroi, voma, diaree, apa dura, materii organice; - sa se dilueze cu apa rece sau la temperatura camerei ; - solutia sa fie obtinuta usor, indiferent de duritatea apei ; - sa poata fi utilizat pentru dezinfectia de nivel inalt in spatiile/zonele/sectoarele unde se constata evolutia unor cazuri de infectii asociate asistentei medicale, inclusiv infectia cu Clostridium difficile, in spatiile/zonele/sectoarele unde se constata situatiile de risc epidemiologic, sali de operatii /sali de nasteri; neonatologie, cabinet consultatii, sala pansamente, sala tratamente, saloane bolnavi; - sa nu decoloreze suprafetele, sa nu albeasca, sa nu pateze, sa nu lase suprafetele lipicioase, sa nu necesite clatire; - sa fie cu toxicitate redusa in solutia de lucru; - sa nu prezinte actiune iritanta asupra pielii, cailor respiratorii, ochilor si mucoasei bucale, sa nu necesite utilizarea in incaperi cu ventilatie speciala; - sa prezinte simultan actiune detergenta si dezinfectanta; sa poata fi utilizat pentru curatare si dezinfectie intr-o singura etapa; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; - timpul de contact : maximum 60 de minute; Forma de conditionare: lichida sau pulbere Analiza comparativa va avea în vedere preţul unui litru de soluţie de lucru, pe care ofertantul o va preciza indicând pagina şi aliniatul din documentatia depusa la care se găsesc concentraţiile necesar a fi utilizate pentru eficienta maxima acuratarii/dezinfectarii pe toate tipurile de suprafete (preţ care va fi utilizat la compararea ofertelor). A B C D = B/C E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj ml Concentratia utilizata (conform document, pagina, aliniat) ml /litru Numar litri solutie ce se poate obtine din cantitatea unui recipient/ ambalaj litri solutie Pret pe litru solutie la concentratia necesara RON/litru solutie La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila Termenul de valabilitate al produsului in ambalajul original sa fie minimum 1 an din momentul livrarii. Mod de ambalare: recipiente inchise etans cu capacitate de maximum 5 litri solutie concentrata. Condiții de livrare: maxim 48 ore de la comanda autoritatii contractante. Vor fi asigurate gratuit sistemele de dozare necesare utilizarii produsului.
Internal identifier1
LotLOT-0002
Title-Lot 2. Detergent dezinfectant concentrat de nivel mediu pentru suprafețe semicritice
DescriptionIndicatii: curatarea si dezinfectia de nivel mediu a suprafeţelor; Tipul : produs concentrat; Modul de aplicare: prin ştergere; Aria : Unitati sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiană şi standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022 • Bactericida: EN 13727 (Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 5,0 ; • Bactericida conform EN 16615( 2/2). • Levuricidă: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Levuricida conform EN 16615( 2/2). • Fungicida: EN 13624 (Candida albicans + Aspergillus brasiliensis) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Micobactericida: EN 14348 (Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) (2,1), timp de contact 60 min., reducere lg. ≥4,0 ; • Virucida: EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical ) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0; Caracteristicile produsului: - să fie compatibil cu materialul suprafeţelor semicritice ce urmează a fi dezinfectate; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; - să nu decoloreze, să nu albească, să nu păteze, sa nu creeze o peliculă aderentă, dovedit prin declaraţie dată de producător; - soluţia de lucru să nu fie corozivă, dovedit prin teste sau declarație dată de producător; - să fie biodegradabil în acord cu cerințele de mediu, să conţină inhibitori de coroziune; - să fie eficient în prezența substanțelor interferente, materie organică (testări ȋn condiţii de murdărie); - să fie stabil în soluția de lucru, dovedit prin declaratie data de producator cu specificatia perioadei de stabilitate; - soluția să fie obținută ușor indiferent de duritatea apei; - sa nu necesite conditii speciale de preparare (conditii de spatiu, temperatura, etc.) - să nu conțină aldehide sau alte substanțe care să impună utilizarea în spații special ventilate; - să nu necesite condiţii speciale de depozitare; - să fie cu toxicitate redusă în soluţia gata de utilizare, să nu prezinte acţiune iritantă asupra pielii, căilor respiratorii, mucoasei oculare şi bucale, să nu necesite utilizarea în încăperi cu ventilaţie specială. - Prezentare de rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca compatibilitatea produsului oferit cu materialele suprafetelor care trebuie dezinfectate, descrise in cerinte - Prezentare de rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca eficienta produsului in conditii de murdarie, sa aiba eficienta si in prezenta substantelor interferente: sange, puroi, voma, diaree, apa dura, materii organice; - solutia de lucru sa nu prezinte actiune iritanta asupra pielii, cailor respiratorii, mucoasei oculare si bucale, sa nu necesite utilizarea în încaperi cu ventilatie speciala; Forma de conditionare: lichida sau pulbere. Domeniu de utilizare:  curăţarea şi dezinfecţia simultană a suprafeţelor mari inerte din diverse materiale (mozaic, tarket, plastic, cauciuc, sticlă, sticlă acrilică, metal cromat sau nichelat, material plastic, etc.);  paviment din orice material (gresie, faianță, ciment, covor pvc tip tarket, etc.), pereți lavabili;  obiecte de orice material (inox, metal cromat sau nichelat, lemn lustruit sau vopsit, material plastic, sticlă, materiale ceramice), mobilier, brancarde, tărgi, cărucioare, scaune mobile, canapele de consultații și tratament, aparatura medicală, obiecte sanitare;  Timp maxim de expunere pentru activitatea biocidă pe spectru total menționat mai sus: maxim 60 minute la concentrația optimă recomandată pentru spectrul biocid solicitat; Analiza comparativă: Va avea in vedere pretul unui litru de solutie de lucru, pe care ofertantul o va preciza indicand pagina si aliniatul din avizul sanitar la care se gasesc concentratiile si timpul de actiune (pret care va fi utilizat la compararea ofertelor). A B C D = (B/C)*0.1 E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj ml Concentratia utilizata pentru spectru de actiune solicitat (conform document, pagina, aliniat) ml % Numar litri solutie ce se poate obtine din cantitatea unui recipient/ ambalaj litri solutie Pret pe litru solutie la concentratia necesara RON/litru solutie La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila. Metoda de ambalare: recipient cu capacitate de maximum 5 litri solutie concentrata. Termenul de valabilitate al produsului in ambalajul original sa fie minimum 1 an din momentul livrarii. Condiții de livrare: maxim 48 ore de la comanda autorițătii contractante. Vor fi asigurate gratuit sistemele de dozare pentru fiecare recipient.
Internal identifier2
LotLOT-0003
Title-Lot 3. Dezinfectant de nivel inalt a suprafetelor prin nebulizare
DescriptionIndicatii: dezinfectia de nivel inalt a suprafetelor prin nebulizare : Tipul : solutie gata preparata; Modul de plicare: prin nebulizare; Aria : Unitati sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiană şi standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022 Bactericida, Levuricida, Fungicida, Micobactericida, Tuberculocida, Virucida și Sporicida conform standardului EN 17272. Caracteristicile produsului: - sa fie sub forma lichida, compatibil cu orice tip de nebulizator ; - sa poata fi utilizat in salile de operatie, sala nasteri, neonatologie, cabinete de consultatii, sala pansamente, sala tratamente, saloane bolnavi, etc ; - sa nu decoloreze suprafetele, sa nu albeasca, sa nu pateze, sa nu lase suprafetele lipicioase, sa nu necesite clatire ; - să prezinte rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca compatibilitatea produsului oferit cu materialele suprafetelor descrise in cerinte. - sa fie lipsit de toxicitate în solutia gata de utilizare ; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; - sa nu prezinte actiune iritanta asupra pielii, cailor respiratorii, ochilor si mucoasei bucale, sa nu necesite utilizarea in incaperi cu ventilatie speciala ; - să nu necesite condiții speciale de preparare (condiții de spațiu, temperatură, etc.) - să nu conțină aldehide sau alte substanțe care să impună utilizarea în spații special ventilate; - să nu necesite condiţii speciale de depozitare; - să fie cu toxicitate redusă în soluţia gata de utilizare, să nu prezinte acţiune iritantă asupra pielii, căilor respiratorii, mucoasei oculare şi bucale, să nu necesite utilizarea în încăperi cu ventilaţie specială. - Să fie compatibil cu obiecte de orice material (inox, metal cromat sau nichelat, lemn lustruit sau vopsit, material plastic, sticlă, materiale ceramice), mobilier, brancarde, tărgi, cărucioare, scaune mobile, canapele de consultații și tratament, aparatură medicală, obiecte sanitare; - Timp maxim de expunere pentru activitatea biocidă pe spectru total menționat mai sus: maxim 60 minute la concentrația optimă recomandată pentru spectrul biocid solicitat; - Termenul de garanție al produsului în ambalajul original să fie de minimum un an din momentul livrarii; Mod de ambalare: recipiente inchise etans cu capacitate cuprinsa intre 1 si 5 litri solutie concentrata. Forma de conditionare: lichida. Analiza comparativa va avea in vedere pretul / cantitatea utilizată pentru dezinfecţia unui m3, conform avizului BIO A B C D = B/C E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj ml cantitatea de soluţie (doza de aplicare in ml) utilizată pe metru cub ml/m3 Volumul din incapere (m3) ce se poate dezinfecta cu cantitatea unui recipient/ ambalaj m3 Pret cantitate necesara dezinfectiei pe volumul 1m3 RON/m3 La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila. Termenul de valabilitate al produsului in ambalajul original sa fie minimum 1 an din momentul livrarii.
Internal identifier3
LotLOT-0004
Title-Lot 4. Dezinfectant concentrat de nivel înalt prin imersie pentru instrumentar și dispozitive medicale reutilizabile destinate manevrelor invazive, care nu suportă autoclavarea
DescriptionIndicatia: dezinfecția de nivel inalt a instrumentarului medical si dispozitivelor medicale destinate manevrelor invazive, care nu suporta autoclavarea; Tipul de preparat: produs concentrat; Modul de aplicare: imersie; Aria de utilizare: Unități sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiană şi standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885 :2022 • Bactericida: EN 13727 (2,1), timp de contact ≤ 5 min. • Bactericida: EN 14561 (2,2), timp de contact ≤ 5 min • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans + Aspergillus brasilliensis) (2,1), timp de contact ≤ 15 min.; • Levuricida: EN 14562 (2,2), timp de contact ≤ 5 min • Fungicida : EN 13624 (Candida albicans + Aspergillus brasilliensis) (2,1), timp de contact ≤ 15 min.; • Fungicida: EN 14562 (2,2), timp de contact ≤ 5 min • Mycobactericida: EN 14348 (2,1), timp de contact 60 min., • Mycobactericida: EN 14563 (2,2), timp de contact 60 min., • Virucid complet: (Adenovirus, MNV, Poliovirus) EN 14476 (2,1), timp de contact ≤ 15 min; • Virucid EN 17111(2,2) timp de contact maxim 60 min • Sporicida: EN 17126 deplin , timp de contact 60 min; Caracteristicile produsului : - să fie compatibil cu materialul instrumentarului și a echipamentelor critice și semicritice ce urmează a fi dezinfectate: endoscoape, laparoscoape, colonoscoape, etc. dovedit prin declaratie de la producator si teste de compatibilitate de la principalii producatori de echipamente medicale si instrumentar; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; 5 sa nu decoloreze, sa nu albeasca, sa nu pateze, sa nu formeze o pelicula adrenta, dovedit prin declaraţie dată de producător; - soluţia de lucru să nu fie corozivă, dovedit prin teste sau declaratie data de producator; - să fie biodegradabil în acord cu cerințele de mediu, să conţină inhibitori de coroziune; - să fie eficient în prezența substanțelor interferente, materie organică (testări ȋn condiţii de murdărie); - să fie stabil în soluția de lucru, dovedit prin declaratie data de producator cu specificatia perioadei de stabilitate; - soluția să fie obținută ușor indiferent de duritatea apei; - sa nu necesite conditii speciale de preparare (conditii de spatiu, temperatura, etc.) - să nu conțină aldehide sau alte substanțe care să impună utilizarea în spații special ventilate; - să nu necesite condiţii speciale de depozitare; - să fie cu toxicitate redusă în soluţia gata de utilizare, să nu prezinte acţiune iritantă asupra pielii, căilor respiratorii, mucoasei oculare şi bucale, să nu necesite utilizarea în încăperi cu ventilaţie specială. - sa fie sub forma lichida (solutii, geluri) sau solida (granule, tablete, pulberi) usor de conditionat; - să prezinte rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca compatibilitatea produsului oferit cu materialele suprafetelor descrise in cerinte. - Prezentare de rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca eficienta produsului in conditii de murdarie, sa aiba eficienta si in prezenta substantelor interferente: sange, puroi, voma, diaree, apa dura, materii organice; - timp de contact 60 minute - solutia de lucru activa – 24 ore; - sa poata fi diluat cu apa de orice temperatura, solutia sa fie obtinuta usor indiferent de duritatea apei; - produsul sa fie eficient si stabil in concentratia uzuala in conditii de luminozitate si caldura în prezenta substantelor interferente, materie organica; - sa poata fi manipulat cu usurinta si dotat cu toate dispozitivele necesare pentru utilizare a produsului concentrat, in ambalajul original - Forma de prezentare - recipient de minum 1 kg sau litru - maxim 2 kg sau litrii, prevazut cu dozator; - Condiții de livrare: maxim 48 ore de la comanda autorității contractante. Analiza comparativa: La depunerea ofertei se va prezenta preţul pentru un litru de soluţie de lucru, pe care ofertantul o va preciza indicând pagina şi aliniatul din testările depuse ca şi documentaţie tehnică, la care se găsesc concentraţiile şi timpul de acţiune care îndeplinesc spectrul de acţiune solicitat şi dovada timpului de valabilitate al soluţiei de lucru ofertate (preţ care va fi utilizat la compararea ofertelor). A B C D = (B/C)*0.1 E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj g(ml) Concentratia utilizata pentru spectru de actiune solicitat, timpul de actiune de maxim 15 min (conform document, pagina, aliniat) g (ml) % Numar litri solutie ce se poate obtine din cantitatea unui recipient/ ambalaj litri solutie Pret pe litru solutie la concentratia necesara RON/litru solutie de lucru/zi La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila. Termenul de garanţie al produsului concentrat în ambalajul original să fie de minim 1 an de la data achiziţiei.
Internal identifier4
LotLOT-0005
Title-Lot 5. Antiseptic pe baza de alcool pentru dezinfecția igienică și chirurgicală a mâinilor prin frecare cu ingrediente de protecție a pielii compatibil cu dozator cu senzori, cu dare in folosinta a dozatorului cu senzor pe durata acordului cadru
DescriptionIndicatia: dezinfectia igienică si chirurgicala a mâinilor; Tipul de preparat: concentratie alcool 60% -80%; Modul de aplicare: prin frecare; Aria de utilizare: Unități sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat. Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiana si standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022  dezinfectia igienica a mainilor prin frecare : • Bactericida: EN 13727 (Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg ≥ 5,0 EN 1500(2,2), timp de contact intre 30 si 60 secunde • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie 1g. ≥ 4,0. • Fungicida : EN 13624 (Candida albicans; Aspergillus brasiliensis) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg. ≥ 4,0. • Virucida : EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) ( 2,1) , timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg. ≥ 4,0. • Mycobactericida/tuberculocida: EN14348 (Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) ( 2,1), timp de contact 60 minute  dezinfectia chirurgicala a mainilor prin frecare • Bactericida: EN 13727 (Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact intre 1- 5 min, reductie lg ≥ 5,0 EN 12791 (2,2), timp de contact intre 1 si 5 min. • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact intre 30 sec. si 1 min., reductie 1g. ≥ 4,0. • Fungicida : EN 13624 (Candida albicans; Aspergillus brasiliensis) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg. ≥ 4,0. • Virucida : EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) ( 2,1) , timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg. ≥ 4,0. • Micobactericida: EN14348(Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) ( 2,1), timp de contact 60 minute Caracteristicile produsului : - timp de contact de maximum 1 minut pentru dezinfectia igienica si respectiv 3 minute pentru dezinfectia chirurgicala; - să nu producă iritaţii la utilizări repetate ; - să conţină şi să fie specificat factorul de protecţie tegumentară ; - sa fie eficient si stabil in concentratia uzuala in conditii de luminozitate si caldura; - sa nu fie toxica si iritanta pentru personal si pentru bolnavi ; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; -solicitam rapoarte de testare de la un laborator acreditat privind compatibilitatea produsului ofertat cu pielea sensibila a mainilor, sa fie bine tolerat de piele la utilizare frecventa - să se folosească în absența apei; - să nu conțină iod, clor, clorhexidină, aldehide; - uşurinţă în manipulare şi utilizare; - să fie specificat pH-ul produsului, cât mai aproape de neutru; - să conțină substanțe cu rol dermaprotector; - să fie testat dermatologic (bună compatibilitate cu pielea); - să nu prezinte efecte adverse locale și sistemice; Conditii obligatorii:  Sa se incadreze in grupa principala I de biocide TIP 1 de produs  Produsul care se oferteaza trebuie sa fie recomandat pentru uz sanitar  Produsul sa se poată utiliza doar cu dispenserul cu senzori pe care firma castgatoare il pune la dispozitie Pentru produsul ofertat sa se precizeze: a) volumul de produs utilizat; b) timpul de frecare; c) frecvenţa aplicării produsului.  Sa prezinte uscarea rapida a mainilor  Sa nu fie toxic si sa nu irite tegumentele la utilizari repetate  pentru dezinfecția igienică timp maxim de expunere pentru activitatea biocidă pe spectru total menționat mai sus: maxim 1 minut;  pentru dezinfecția chirurgicală a mâinilor timp maxim de expunere pentru activitatea biocidă pe spectru total menționat mai sus: maxim 5 minute; ATENTIE: Ofertantul declarat castigator pentru acest lot, se obliga sa livreze un numar de aproximativ 280 bucati dozatoare de fixare pe perete, fara obligatii financiare suplimentare din partea beneficiarului. Mod de ambalare: recipiente cu capacitate 500-1000 ml Produsul sa fie sub forma de gel sau lichid usor de conditionat. Condiții de livrare: maxim 48 ore de la comanda autorității contractante. Dozatoarele sunt proprietatea ofertantului si vor fi predate beneficiarului pe baza de proces verbal, urmand a fi returnate la incetarea contractului/acordului cadru. Analiza comparativa: va avea in vedere pretul unui litru de solutie in conditiile respectarii cerintelor obligatorii mentionate, la un timp de actiune de maximum 1 minut pentru dezinfectia igienica si maximum 3 minute pentru dezinfectia chirurgicala, pentru tot spectrul de actiune solicitat care sa se regaseasca in avizul Bio al produsului. A B C D = B/C E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj ml Cantitatea necesara pentru o procedura de dezinfectie chirurgicala prin frecare (conform document, pagina, aliniat) ml/procedura Numar proceduri de dezinfectie chirurgicala prin frecare ce se pot efectua din cantitatea unui recipient/ ambalaj nr. proceduri Pret pe o procedura de dezinfectie chirurgicala prin frecare RON/procedura La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila. Termenul de garanţie al produsului concentrat în ambalajul original să fie de minim 1 an de la data achiziţiei.
Internal identifier5
LotLOT-0006
TitleLot 6.Dezinfectant rapid de nivel înalt, soluție gata de utilizare prin pulverizare pentru suprafețe și dispozitive medicale -
DescriptionIndicatia: dezinfectia rapida a suprafetelor si aparaturii medicale; Tipul de preparat: soluție gata de utilizare; Modul de aplicare: pulverizare; Aria de utilizare: Unități sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiană şi standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022 • Bactericida: EN 13727 (Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae) (2/1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 5,0 ; • Bactericida conform EN 17387(2, 2). • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans) (2/1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Levuricida: EN 17387(2/2) • Fungicida : EN 13624(2/1) • Fungicida: EN 17387 (Candida albicans + Aspergillus brasiliensis) (2/2), timp de contact ≤ 5 min. • Micobactericida: EN 14348 (Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) (2/1), timp de contact 60 min., reducere lg. ≥4,0 ; • Virucida: EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) (2/1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0; • Virucida 16777 (Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) (2/2) pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical, timp de contact ≤ 5 min • Sporicida: EN 17126 (2/1), (Bacilus subtilis, Bacilus cereus, Clostridium difficile), reducerea log ≥ 3,0, pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical, timp de contact 5 minute pentru suprafete și maxim 60 min pentru dispozitive medicale Caracteristicile produsului : - să asigure o dezinfecţie rapidă; - să fie compatibil cu materialul suprafeţelor, a echipamentelor critice și semicritice ce urmează a fi dezinfectate; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; - să nu decoloreze, sa nu albeasca, sa nu pateze, sa nu creeze o pelicula aderenta, să nu necesite clătire, dovedit prin declaraţie dată de producător; - soluţia gata de utilizare să nu fie corozivă, dovedit prin teste sau declarație dată de producător; - să fie biodegradabil în acord cu cerințele de mediu, să conţină inhibitori de coroziune; - să fie eficient în prezența substanțelor interferente, materie organică (testări ȋn condiţii de murdărie); - să nu conțină aldehide sau alte substanțe care să impună utilizarea în spații special ventilate; - să nu necesite condiţii speciale de depozitare; - să fie cu toxicitate redusă, să nu prezinte acţiune iritantă asupra pielii, căilor respiratorii, mucoasei oculare şi bucale, să nu necesite utilizarea în încăperi cu ventilaţie specială. - sa fie sub forma lichida, solutie gata de utilizare ; - sa poata fi utilizat pe orice categorie de material (inox, metal cromat sau nichelat, lemn lustruit sau vopsit, material plastic, sticla, material ceramice), aparatura medicala, mobilier, brancarde, carucioare, etc; - să prezinte rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca compatibilitatea produsului oferit cu materialele suprafetelor descrise in cerinte. - sa poata fi utilizat in sectile cu risc înalt: ATI, sali de operatie, sali de nasteri, neonatologie (recomandări de utilizare), respectiv sali de pansamente, sali de tratamente, cabinet de consultatii; - să prezinte rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate in conditii de murdarie, sa fie eficient in prezenta substantelor interferente, materie organica; - sa fie cu toxicitate redusa, sa nu prezinte actiune iritanta asupra pielii, cailor respiratorii, mucoasei oculare si bucale pentru personal și pacienți; - timpul de contact : maximum 5 min Condiții de livrare: maxim 48 ore de la comanda autorității contractante. Analiza comparativa : va avea în vedere preţul unui litru de soluţie (pret care va fi utilizat la compararea ofertelor). A B C D = B/C E = A/D Preț pe cantitatea unui recipient / ambalaj RON Cantitatea conținută într-un recipient / ambalaj ml Cantitatea de soluție (doza de aplicare în ml) utilizată pe m2 pentru timpul de acțiune de maxim 5 minute (conform document, pagina, aliniat) ml / m2 Suprafața (m2) ce se poate dezinfecta cu cantitatea unui recipient / ambalaj m 2 Preț cantitate necesară dezinfecției unui ( 1) m2 de suprafață RON / m 2 La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila Termenul de valabilitate al produsului in ambalajul original sa fie minim 1 an de la data livrarii; Mod de ambalare: recipiente cu capacitate de maxim 1 litru, prevazute cu pompa pulverizatoare.
Internal identifier6
LotLOT-0007
Title-Lot 7. Dezinfectant clorigen – Biocid tip 2 și tip 4
DescriptionIndicatia: dezinfectarea suprafetelor, dispozitivelor medicale, veselei, sifoanelor de pardoseala; Tipul de preparat: tablete efervescente pe bază de dicloroizocianurat de sodiu; Modul de aplicare: prin ştergere/imersie; Aria de utilizare: Unități sanitare; Incadrare: Grupa principala I, Tip de produs 2 şi 4 conform Ord. MS nr. 1761/2021; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Conform standandului 14885 din 2022 astfel: Actiune Biocid TP2 • Bactericida EN 13727 (Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 5,0 ; • Bactericida: EN 16615 (2,2), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Bactericida: EN 17387 • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Levuricida: EN 16615 (2,2) • Levuricida: EN 17387 • Fungicida: EN 13624 (Candida albicans + Aspergillus brasiliensis) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra in contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0 ; • Fungicida: EN 17387 • Micobactericida: EN 14348 (Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) (2,1), timp de contact 60 min., reducere lg. ≥4,0 ; • Virucida: EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical ) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete), reducere lg. ≥ 4,0; • Sporicida: EN 17126 (2,1) (inclusiv Clostridium difficile), timp de contact 15 min suprafete, 60 min dispozitive medicale. Acțiune Biocid TP4 • Bactericida: EN 13697 (2,2), timp de contact 5 minute reducere lg.≥4,0 , pentru activitate bactericida respectiv timp de contact 15 minute pentru activitate fungicidă, reducere lg≥ 3 • Bactericida: EN 1276(2,1) • Levuricida: EN 1650(2,1) • Levuricidă: EN 13697( 2,2) • Fungicida: EN 1650( 2,1) • Fungicida: EN 13697(2,2) • Virucida : EN13610 (2,1) • Sporicida: EN 13704 (Bacilus subtilis, inclusiv Clostridium difficile), timp de contact 60 minute, reducere lg ≥ 3,0 Caracteristicile produsului : - timp de dizolvare completă intre 5 - 15 minute; - siguranţă şi uşurinţă în preparare; - să fie cu toxicitate redusă în soluţia gata de utilizare, să nu prezinte acțiune iritantă asupra pielii, căilor respiratorii, mucoasei oculare și bucale, să nu necesite utilizarea în încăperi cu ventilație specială; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; - să nu fie influenţat de lumină sau căldură; - soluția să fie obținută ușor indiferent de duritatea apei; - să nu necesite condiții speciale de preparare ( condiții de spațiu, temperatură etc); - să fie compatibil cu orice material, care urmează să fie dezinfectat; - soluţia de lucru să nu fie corozivă, dovedit prin teste sau declaratie data de producator; - să fie biodegradabil în acord cu cerințele de mediu, să conţină inhibitori de coroziune; - să fie eficient în prezența substanțelor interferente, materie organică (testări ȋn condiţii de murdărie); - să fie stabil în soluția de lucru, dovedit prin declaratie data de producator cu specificatia perioadei de stabilitate; - să nu necesite condiţii speciale de depozitare; - produsul sa fie eficient si stabil in concentratia uzuala in conditii de luminozitate si caldura; - sa poata fi utilizat pe orice categorie de material; - substanta activa sa fie pe bază de dicloroizocianurat de sodiu; - sa nu fie toxica si iritanta pentru personal si pentru bolnavi ; - sa poata fi utilizat in spatii cu bolnavi; - să se poată utiliza pentru orice categorie de material (covor PVC tip tarket, inox, plastic, etc.), dezinfecţia suprafeţelor mari inerte, dezinfectia ouălor, veselei de bucătărie, suprafeţelor care vin în contact cu alimentele, dezinfecţia grupurilor sanitare. - tableta sa contina 3,5 g pe baza de diclorizocianurat de sodium si sa elibereaze 1,5 g clor activ in 10 litri apa; - timp de contact de maximum 60 min. Analiza comparativa va avea în vedere preţul pe 1 tableta ce elibereaza 1.5g Clor activ. A B C D = (B/C)*10 E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ cutie. RON Numar tablete dintr-un recipient/cutie. nr. tablete Număr tablete/10 L apă pentru spectru de acţiune solicitat (conform document, pagina, aliniat)nr. tablete/10L apă Număr litri soluţie de lucru obţinută din cantitatea unui recipient / ambalaj litri soluţie de lucru Preţ pe litru soluţie la concentraţia necesară RON/litru soluţie de lucru La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila. Ambalare in cutii de maximum 300 de tablete Termenul de garanţie al produsului concentrat în ambalajul original să fie de minim 1 an de la data achiziţiei. La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila
Internal identifier7
LotLOT-0008
Title-Lot 8. Sapun antiseptic pentru dezinfectia chirurgicala a mainilor prin spalare pe baza de clorhexidina 4 %
DescriptionIndicatia de utilizare: dezinfectia chirurgicala a mainilor Modul de aplicare: prin spalare; Aria de utilizare: Unități sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat; Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiana si standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022 • Bactericida: EN 13727 (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact între 1 min reducţie lg.≥ 3,0 si 5 min. • Bactericida : EN 12791 (flora normala a pielii) (2,2), timp de contact între 1 min si 5 min efect imediat si la 3 ore • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact intre 30 sec. si 1 min., reductie 1g. ≥ 2,0. Caracteristicile produsului: - să fie tolerat de tegumente; - uşurinţă în manipulare şi utilizare; - să fie specificat pH - ul produsului, cât mai aproape de neutru; - să conțină substanțe cu rol dermaprotector; - să nu prezinte efecte adverse locale și sistemice; - să nu producă iritaţii, să fie testat dermatologic (bună compatibilitate cu pielea); - să nu fie toxic, uşurinţă în manipulare şi utilizare, să fie biodegradabil; - să nu producă iritaţii la utilizări repetate; - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; - sa fie pe bază de clorhexidină (conform ORD. MS nr 1761/2021) - sa acopere spectrul solicitat in maximum 1 minute; - sa nu produca iritatii la utilizari repetate, sa fie specificat factorul de protectie tegumentara ; - solicitam rapoarte de testare de la un laborator acreditat privind compatibilitatea produsului ofertat cu pielea sensibila a mainilor, sa fie bine tolerat de piele la utilizare frecventa; să contina substante emoliente dermoprotectoare; - Timp maxim de expunere de 5 minute pentru activitatea biocidă pe spectrul total menționat mai sus. Analiza comparativă: La depunerea ofertei se va prezenta preţul pe cantitatea de solutie necesară pentru o procedura de dezinfecţie chirurgicala a mâinilor prin spălare, indicată în documentatia tehnica depusa, la care produsul acţionează pe spectrul de acţiune solicitat în timp de maxim 1 minut (preţ care va fi utilizat la compararea ofertelor). Ofertantul va preciza documentul, pagina şi aliniatul din documentatia depusa in care se regasesc indicate cantitatea si timpul de actiune necesare dezinfectiei chirurgicale a mainilor prin spalare. A B C D = B/C E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj ml Cantitatea necesara pentru o procedura de dezinfectie chirurgicala prin spalare (conform document, pagina, aliniat) ml/procedura Numar proceduri de dezinfectie chirurgicala prin spalare ce se pot efectua din cantitatea unui recipient/ ambalaj nr. proceduri Pret pe o procedura de dezinfectie chirurgicala prin spalare RON/procedura La ofertarea produsului se va prezenta mostra in ambalajul original cu eticheta lizibila. Termenul de valabilitate al produsului in ambalajul original sa fie minimum 1 an din momentul livrarii. Mod de ambalare: recipiente cu capacitate de maximum 1 litru, cu pompă dozatoare, montate de producător.
Internal identifier8
LotLOT-0009
Title-Lot 9. Lavete /șervețele dezinfectante de nivel inalt
DescriptionIndicatia de utilizare: dezinfectia suprafețelor critice și a dispozitivelor medicale; Modul de aplicare: prin stergere; Aria de utilizare: Unități sanitare; Substante active: sa fie în conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substantelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat în Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat Activitate antimicrobiană şi standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885 :2022 • Bactericida: EN 13727 (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Bactericida: EN 16615 (2,2), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans / Candida albicans + Aspergillus brasilliensis) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Levuricida: EN 16615 (Candida albicans + Aspergillus brasilliensis) (2,2), timp de contact 5 min (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Fungicida: EN 13624 (Candida albicans / Candida albicans + Aspergillus brasilliensis) (2,1), timp de contact ≤ 5 min. (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Micobactericida: EN 14348 (2,1), timp de contact 60 min., • Virucida EN 14476 (2,1), timp de contact 5min(pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); • Sporicida: EN 17126 deplin pe tulpinile obligatorii (B. subtilis, B. cereus) timp de actiune 15 min (pentru suprafetele ce intra în contact cu pacientii sau personalul medical) sau ≤ 60 min. (pentru alte tipuri de suprafete); Conform fisei de securitate - produsul sa nu fie catalogat ca produs coroziv - sa fie cu toxicitate redusa - sa nu prezinte actiune iritanta asupra pielii, cailor respiratorii, mucoasei oculare si bucale, sa nu necesite utilizarea în încaperi cu ventilatie speciala. - să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; Conditii obligatorii:  sa poata fi utilizat simultan pentru dezinfectie si curătare  sa nu contina fenoli, aldehide, iod, peroxid de hidrogen, metale grele, acid sulfuric, substante interzise, mutagene sau cancerigene  sa nu fie toxic daca se respecta normele de protectie  să prezinte rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca compatibilitatea produsului oferit cu materialele suprafetelor descrise in cerinte.  să fie compatibil cu marea majoritate a tipurilor de instrumentar şi echipamente (inox, metal, cauciuc, latex, polietilenă, PVC, silicon, poliuretan etc) inclusiv cu instrumentele optice  Prezentare de rapoarte de testare emise de laboratoare acreditate care sa dovedeasca eficienta produsului in conditii de murdarie, sa aiba eficienta si in prezenta substantelor interferente: sange, puroi, voma, diaree, apa dura, materii organice;  să nu corodeze, să nu păteze instrumentarul la curatare si dezinfectii repetate  să nu necesite condiţii speciale pentru utilizare şi depozitare  să fie manipulate cu usurinta  să fie inodor, fara parfum, sa nu lase scame dupa utilizare.  produsul sa fie livrat în ambalajul original si să aiba inscris termenul de garantie  sa aiba dimensiuni de minim 20cm/20cm  Timp maxim de expunere de 5 minute pentru activitatea biocidă pe spectrul total menționat mai sus; Daca produsul este incadrat ca dispozitiv medical din clasa IIa si IIb, trebuie sa detina: a)dovada inregistrării produsului ca dispozitiv medical, la ANMDMR în conformitate cu dispozițiile art. 6 din Ordinul ministrului sănătății nr. 3539 din 2022 pentru aprobarea Normelor metodologice privind introducerea pe piaţă a dispozitivelor medicale și înregistrarea operatorilor economici în Baza europeană de date referitoare la dispozitivele medicale (Eudamed) precum şi în baza naţională de date şi de derogare de la procedurile de evaluare a conformităţii, pentru aplicarea prevederilor art. 3 alin. (2), art. 10 şi art. 11 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 46/2021 privind stabilirea cadrului instituţional şi a măsurilor pentru punerea în aplicare a Regulamentului (UE) 2017/745 al Parlamentului European şi al Consiliului din 5 aprilie 2017 privind dispozitivele medicale, de modificare a Directivei 2001/83/CE, a Regulamentului (CE) nr. 178/2002 şi a Regulamentului (CE) nr. 1.223/2009 şi de abrogare a Directivelor 90/385/CEE şi 93/42/CEE ale Consiliului, ale art. 31 din Hotărârea Guvernului nr. 54/2009 privind condiţiile introducerii pe piaţă a dispozitivelor medicale, cu modificările ulterioare, precum şi ale art. 29 - 33 din Hotărârea Guvernului nr. 55/2009 privind dispozitivele medicale implantabile active, cu modificările ulterioare. b) certificatul de marcaj CE, cu încadrarea în categoria dispozitiv medical în conformitate cu Directiva 93/42/CEE a Consiliului din 14 iunie 1993 privind dispozitivele medicale, transpusă prin Hotărârea Guvernului nr. 54/2009 privind condiţiile introducerii pe piaţă a dispozitivelor medicale, cu modificările ulterioare; c) recomandările producătorului cu privire la eficacitatea produsului şi indicaţiile de utilizare; d) încadrarea în clasele II a şi II b. - Rapoarte de testare, in laboratoare acreditate, care sa demonstreze eficacitatea produsului ofertat pe spectrul solicitat in caietul de sarcini Analiza comparativă: va avea în vedere preţul unui servetel (preţ care va fi utilizat la compararea of
Internal identifier9
LotLOT-0010
Title-Lot 10. Detergent enzimatic pentru curatarea instrumentarului medico-chirurgical termolabil si termosensibil
DescriptionIndicatii: curatarea rapida si eficienta, inainte de dezinfectie, a instrumentarului chirurgical si a endoscoapelor flexibile, precum si a dispozitivelor medicale termosensibile Să poată fi utilizat pentru curăţarea instrumentarului şi echipamentelor medicale. Să fie compatibil cu aparatura de endoscopie, bronhoscopie. Să poata fi utilizat în spălări manuale si automate. Modul de aplicare: prin imersie Substante active: sa fie în conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substantelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat înRegulamentul (UE)nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat Substante active: Detergent cu pH neutru. Sa contina complexe enzimatice – minim 3 tipuri de enzime. Sa contina inhibitori de coroziune, pentru protectia instrumentarului Să prezinte spumare redusă la utilizarea solutiei de lucru. Să poată fi clătit cu uşurinţă. Să poata fi utilizat în spălări manuale si semiautomate. Curatarea sa se realizeze prin imersie. Sa fie compatibil cu majoritatea tipurilor de materiale pe care se va utiliza produsul (metale, sticla, plastic, echipament, instrumentar, endoscoape flexibile si rigide, fibroscoape, instrumentar laparoscopic si alte dispozitive medicale) Să prezinte uşurinţă în preparare, utilizare şi stocare. Sa aiba parfum placut. Să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; Sa nu necesite conditii speciale de preparare – sa se poata prepara cu apa de la robinet, la temperatura camerei Concentratia solutiei de lucru ≤ 0.5%, cu timp de actiune de maxim 15 minute pentru curatare Sa prezinte indicator de culoare pentru vizualizarea adaosului de produs in solutia de lucru. Produsul sa nu decoloreze, sa nu albeasca, sa nu pateze. Sa nu fixeze proteinele si sa poata fi utilizat pe instrumentarul patat cu sange Substantele componente sa asigure o curatare rapida eficienta si o dizolvare rapida a reziduurilor proteice. Să se prezinte perioada de valabilitate / stabilitate / siguranţă în timp, din momentul deschiderii recipientului de minim 2 ani Să prezinte termen de valabilitate în ambalajul original de minim 1 an de la data livrarii. Forma de condiţionare: Lichidă/solidă Modul de ambalare: Recipiente de minim 2 L - maxim 5 L cu substanţă concentrată. Condiţii de livrare: Se vor asigura în acelaşi preţ sisteme de dozare: pompe dozimetrice sau recipiente de dozare. Analiza comparativă: La depunerea ofertei se va prezenta preţul pentru un litru de soluţie de lucru, preparata la concentratia minim necesara pentru o curatare eficienta, pe care ofertantul o va preciza indicând pagina şi aliniatul din documentatia depusa ca şi documentaţie tehnică (preţ care va fi utilizat la compararea ofertelor). A B C D = B/C*0.001 E = A/D Pret pe cantitatea unui recipient/ ambalaj RON Cantitatea continuta intr-un recipient/ ambalaj ml Concentratia utilizata (conform document, pagina, aliniat) ml % Numar litri solutie ce se poate obtine din cantitatea unui recipient/ ambalaj litri solutie Pret pe litru solutie la concentratia necesara pentru peioada de maxim 15 minute RON/litru solutie
Internal identifier10
LotLOT-0011
Title- Lot 11. Antiseptic pe baza de alcool pentru dezinfecția igienică a mâinilor prin frecare cu ingrediente de protecție a pielii, cu pompită dozatoare.
DescriptionIndicatia: dezinfectia igienică prin frecare a mâinilor; Tipul de preparat: concentratie alcool 60% -80%; Modul de aplicare: prin frecare; Aria de utilizare: Unități sanitare; Substanta activa: sa fie in conformitate cu Regulamentul delegat (UE) nr. 1.062/2014 al Comisiei din 4 august 2014 privind programul de lucru pentru examinarea sistematica a tuturor substanţelor active existente, continute de produsele biocide, mentionat in Regulamentul (UE) nr. 528/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, corespunzatoare tipului de produs avizat. Sa nu contina substante clasificate ca fiind toxice. Activitate antimicrobiana si standarde: Spectrul de activitate conform EN 14885/2022  dezinfectia igienica a mainilor prin frecare : • Bactericida: EN 13727 (Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Enterococcus hirae) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg ≥ 5,0 EN 1500(2,2), timp de contact intre 30 si 60 secunde • Levuricida: EN 13624 (Candida albicans) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie 1g. ≥ 4,0. • Fungicida : EN 13624 (Candida albicans; Aspergillus brasiliensis) (2,1), timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg. ≥ 4,0. • Virucida : EN 14476 (Poliovirus tip 1, Adenovirus tip 5 si Murine Norovirus tulpina S99) ( 2,1) , timp de contact intre 30 secunde si 1 minut, reductie lg. ≥ 4,0. • Mycobactericida/tuberculocida: EN14348 (Mycobacterium avium, Mycobacterium terrae) ( 2,1), timp de contact 60 minute Caracteristicile produsului : - să conţină şi să fie specificat factorul de protecţie tegumentară ; - sa fie eficient si stabil in concentratia uzuala in conditii de luminozitate si caldura; - sa nu fie toxica si iritanta pentru personal si pentru bolnavi ; - solicitam rapoarte de testare de la un laborator acreditat privind compatibilitatea produsului ofertat cu pielea sensibila a mainilor, sa fie bine tolerat de piele la utilizare frecventa - să se folosească în absența apei; - să nu conțină iod, clor, clorhexidină, aldehide; - uşurinţă în manipulare şi utilizare; - să fie specificat pH-ul produsului, cât mai aproape de neutru; - să conțină substanțe cu rol dermaprotector; - să fie testat dermatologic (bună compatibilitate cu pielea); - să nu prezinte efecte adverse locale și sistemice; -să nu prezinte miros dezagreabil si intepator în timpul aplicării; Conditii obligatorii:  Sa se incadreze in grupa principala I de biocide TIP 1 de produs  Produsul care se oferteaza trebuie sa fie recomandat pentru uz sanitar  Sa aiba pompita dozatoare care sa elibereze o cantitate necesara de dezinfectant pentru o dezinfecție eficientă Pentru produsul ofertat sa se precizeze: a) volumul de produs utilizat; b) timpul de frecare; c) frecvenţa aplicării produsului.  Sa prezinte uscarea rapida a mainilor  Sa nu fie toxic si sa nu irite tegumentele la utilizari repetate  pentru dezinfecția igienică timp maxim de expunere pentru activitatea biocidă pe spectru total menționat mai sus: maxim 1 minut;
Internal identifier11