630172-2022 - ResultRomania-Agigea: Harbour construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare si executie: “MODERNIZARE SI EXTINDERE CAPACITATE DE OPERARE IN PORTUL OVIDIU”
Reference number: 11087755_2022_PAAPD1337328
II.1.2.
Main CPV code
45241000 Harbour construction works
II.1.4.
Short description
PROIECTARE (Faza I si Faza a II) si EXECUȚIE : conform Caiet de sarcini nr. 8264/14/18.04.2022
Valoarea estimata lei fara TVA: 59.282.861,64 lei (fara TVA)
Nota: Structura detaliata pentru valoarea estimata este prezentata la Cap. II.2.4 Descrierea achizitiei publice
Termene pentru depunerea / raspunsul entitatii contractante la solicitarile de clarificari / informatii suplimentare:
1. Termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire: 22 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
2. Termenul limita in care entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarficari/informatiilor suplimentare in măsura în care solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunţul de participare : 12 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
3. Entitatatea contractantă menţionează că va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit in Anuntul de participare.
4. La solicitarile adresate dupa acest termen limita stabilit, entitatea contractanta nu va raspunde.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
PROIECTARE:
- Faza I-a: ELABORARE DOCUMENTATII SI OBTINERE AUTORIZATIE DE CONSTRUIRE:
a) Studiu Topografic – vizat OCPI;
b) Studiu Batimetric;
c) Studiu Geotehnic;
d) Proiect Tehnic (PT+CS+DDE) si P.O.E.; verificate și vizate de verificatori de proiecte atestati si de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului;
e) Documentatie pentru obtinerea Certificatului de Urbanism in vederea obtinerii Autorizatiei de Construire (DTCU);
f) Documentatii pentru obtinerea Avizelor/Acordurilor/Autorizatiilor si Studiilor solicitate prin Certificatul de Urbanism sau de autoritatile publice, inclusiv documentatiile necesare obtinerii avizului si autorizatiei de Gospodarire a Apelor (DTAA);
g) Documentatie pentru obtinerea Autorizatiei de Construire (DTAC – PAC) verificata și vizata de verificatori de proiecte atestati si de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului;
ATENTIE: Beneficiarul deleaga ANTREPRENORULUI (Proiectant si Executant) sarcinile care decurg conform legii pentru a face toate diligentele (inclusiv plata taxelor aferente – care vor fi incluse in oferta financiara) pentru a obtine in numele Beneficiarului (pe cheltuiala prestatorului) a urmatoarelor:
- Viza OCPI la StudiuTopografic (dupa caz introducerea documentatiilor cadastrale aferente in Sistemul Integrat de Cadastru si Publicitate Imobiliară e-Terra);
- Certificatul de Urbanism – pentru executie lucrari;
- Avizele/Acordurile/Autorizatiile si Studiile solicitate prin Certificatul de Urbanism sau de autoritatile publice, inclusiv avizul si/sau acordul de mediu si avizul si autorizatia de Gospodarire a Apelor;
- Autorizatia de Construire (pentru lucrarile aferente obiectivului de investitii).
- Orice alte avize.acorduri/autorizatii solicitate de autoritatile publice, necesare realizarii, receptionarii si punerii in functiune a obiectivului de investitii.
In cazul in care bransamentele la utilitati si instalatiile de utilizare aferente necesita autorizatii de construire distincte fata de cea obtinuta pentru investitia de baza, Antreprenorul va face toate diligentele (inclusiv plata taxelor aferente) pentru obtinerea acestora in numele Beneficiarului.
- Faza a II-a: ASISTENTA TEHNICA DIN PARTEA PROIECTANTULUI
EXECUȚIE:
Executia lucrarilor autorizate se va face dupa obtinerea Autorizatiei de Construire, in conformitate cu legislatia in vigoare privind calitatea in constructii si cu documentatiile tehnico-economice intocmite (Proiectul Tehnic conf. H.G. 907 din 2016: PT+CS+DE+Documentatia Economica) aprobate de Supervizor si de Beneficiar (aviz favorabil CTE A.C.N.)
Proiectul de modernizare si extindere a capacitatii de operare in portul Ovidiu va cuprinde executia unui port nou pe malul stang al canalului Parta Alba - Midia, Navodari in zona bazinului de intoarcere a navelor/barjelor si modernizarea portului existent, de pe malul drept.
STRUCTURA DETALIATA VALOARE ESTIMATA:
1 PROIECTARE: Faza I-a: ELABORARE DOCUMENTATII SI OBTINERE AUTORIZATIE DE CONSTRUIRE; (inclusiv diligentele si taxele aferente): 2,101,086.82 lei (fara TVA);
2 PROIECTARE: Faza a II-a: Asistenta tehnica din partea proiectantului: 400,288.20 lei (fara TVA);
- Asistenta tehnica pe perioada de executie a lucrarilor: 195,012.20 lei (fara TVA);
- Participarea proiectantului la fazele incluse in programul de control al lucrarilor de executie, avizat de catre I.S.C.: 205,276.00 lei (fara TVA);
Total Proiectare: 2,501,375.02
3 Asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii:
Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor mal drept: 851,460.54 lei (fara TVA);
2.1.1 Bransament instalatii electrice mal drept: 840,726.22 lei (fara TVA);
2.1.2 Bransament alimentare cu apa mal drept: 10,734.32 lei (fara TVA);
Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor mal stang: 877,827.33 lei (fara TVA);
2.2.1 Racord retea electrica medie tensiune mal stang: 726,538.66 lei (fara TVA);
2.2.2 Racord retea de aductiune apa mal stang: 151,288.67 lei (fara TVA);
Total capitol nr.2: 1,729,287.87 lei (fara TVA);
4 Investitia de baza
4.1 Constructii si instalatii:
4.1.1.Constructii administrative: 1,032,817.44 lei (fara TVA);
Constructii administrative mal drept: 526,319.20 lei (fara TVA);
Constructii administrative mal stang: 506,498.24 lei (fara TVA);
4.1.2 Drumuri si platforme: 27,865,885.12 lei (fara TVA);
Drumuri si platforme mal drept: 18,896,272.90 lei (fara TVA);
Drumuri si platforme mal stang: 8,969,612.22 lei (fara TVA);
4.1.3.Retele exterioare: 4,471,779.66 lei (fara TVA);
Retele exterioare mal drept: 2,872,626.95 lei (fara TVA);
Retele exterioare mal stang: 1,599,152.71 lei (fara TVA);
4.1.4.Constructii cheuri port: 16,763,636.25 lei (fara TVA);
Constructii cheuri port mal drept: 589,143.18 lei (fara TVA);
Constructii cheuri port mal stang: 16,174,493.07 lei (fara TVA);
Total CONSTRUCTII si INSTALATII: 50,134,118.47 lei (fara TVA);
Total investitia de baza+asigurarea utilitatilor: 51,863,406.34 lei (fara TVA);
4.2 Montaj utilaje tehnologice, echipamente tehnologice si functionale: 134,189.50 lei (fara TVA);
Montaj utilaje tehnologice, echipamente tehnologice si functionale mal drept: 76,965.32 lei (fara TVA);
Montaj utilaje tehnologice, echipamente tehnologice si functionale stang: 57,224.18 lei (fara TVA);
4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale cu montaj: 674,999.69 lei (fara TVA);
Utilaje, echipamente tehnologice si functionale cu montaj mal drept: 338,553.84 lei (fara TVA);
Utilaje, echipamente tehnologice si functionale cu montaj mal stang: 336,445.85 lei (fara TVA);
4.4 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale fara montaj si echipamente de transport: 2,585,348.66 lei (fara TVA);
Utilaje, echipamente tehnologice si functionale fara montaj si echipamente de transport mal drept: 1,507,588.46 lei (fara TVA);
Utilaje, echipamente tehnologice si functionale fara montaj si echipamente de transport mal stang:1,077,760.20 lei (fara TVA);
4.5 Dotari: 250,029.47 lei (fara TVA);
Dotari mal drept: 128,822.73 lei (fara TVA);
Dotari mal stang: 121,206.74 lei (fara TVA);
Total moantaj utilaje, utilaje cu montaj+ utilaje fara montaj+dotari: 3,644,567.32 lei (fara TVA);
TOTAL EXECUTIE LUCRARI + ASIGURAREA UTILITATILOR: 55,507,973.66 lei (fara TVA);
5 Organizare Santier: 1,253,352.96 lei (fara TVA);
Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier: 1,002,682.37 lei (fara TVA);
contructii O.S. mal drept: 457,687.26 lei (fara TVA);
constructii O.S. mal stang: 544,995.11 lei (fara TVA);
Cheltuieli conexe organizarii santierului: 250,670.59 lei (fara TVA);
conexe OS mal drept: 114,421.81 lei (fara TVA);
conexe OS mal stang: 136,248.78 lei (fara TVA);
TOTAL EXECUTIE LUCRARI + ASIGURAREA UTILITATILOR+O.S.: 56,761,326.62 lei (fara TVA);
6 Cheltuieli pentru informare si publicitate – placi si panouri conf. MIV: 20,160.00 lei (fara TVA);
Total Executie INCLUSIV panori publicitare: 56,781,486.62 lei (fara TVA);
Total valoare estimare achizitie contract lucrari: proiectare si executie: 59,282,861.64 lei (fara TVA);
Valoarea estimata a contractului de achizitie NU CUPRINDE suma aferenta cheltuielilor diverse si neprevazute.