2. Procedure
Procedure
Title: Upphandling av handhållen masspektrometer för detektion och identifiering av kemikalier
Description: Instrumentet ska vara ett portabelt, fältdugligt, kompakt och robust kemiskt identifieringsinstrument, eller likvärdig lösning, som kan identifiera relevanta ämnesgrupper genom minst två kompletterande analysprinciper, exempelvis Raman och FTIR, eller likvärdig kombination av kompletterande tekniker och kunna användas för säker provtagning och omfattande kemisk identifiering i fältliknande miljö. Justerbart ultraljus med bakgrundsbelyst display för direkt solljus och nattförhållanden.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38433100 Mass spectrometer
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136007:Lot:1
Additional classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses), 38434000 Analysers