2. Procedure
Procedure
Title: Vinterväghållning Tumba-Vårsta
Description: Upphandlingen avser vinterväghållning lokaliserad till Tumba och Vårsta i Botkyrka kommun. I entreprenaden ingår vinterväghållning av kommunens vägar, gång- och cykelbanor, parkeringsytor, busshållplatser samt bussterminaler. Detaljerad omfattning framgår av upphandlingsdokumenten.
Internal identifier: TFN/2026:00345
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Den upphandlande myndigheten har tidigare annonserat upphandlingen avseende snöröjning vid två tillfällen. Vid båda annonseringarna inkom inga anbud. Då snöröjning är en samhällskritisk tjänst som behöver säkerställas inför den kommande vintersäsongen för att garantera framkomlighet, trafiksäkerhet och tillgänglighet, föreligger en objektiv och tidskritisk situation. Om de ordinarie tidsfristerna för ett öppet förfarande skulle tillämpas finns en påtaglig risk att avtal inte hinner tecknas innan behovet av tjänsten uppstår. Det påskyndade förfarandet bedöms vara både nödvändigt och proportionerligt samt inte innebära någon otillbörlig nackdel för marknadens aktörer. Mot bakgrund av det akuta behovet av att säkerställa snöröjningen är det därför nödvändigt och motiverat att tillämpa ett påskyndat förfarande med förkortade tidsfrister, i enlighet med gällande upphandlingslagstiftning.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90620000 Snow-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Vinterväghållning Tumba-Vårsta
630777-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Snöröjning – Vinterväghållning Tumba-Vårsta
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVinterväghållning Tumba-Vårsta
Intern identifierareTFN/2026:00345
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareVinterväghållning Tumba-Vårsta